Kam letět na rodinnou dovolenou k moři za výhodné ceny? Levné letenky celoročně koupíte do města Bari v Apůlii. Ryanair létá z Prahy a Vídně, Wizz Air z Prahy, Vídně, Krakova a Katovic. Jak levné letenky vyhledat a jak si je zarezervovat u společností Ryanair a Wizz Air klik za klikem najdete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky. Máte raději video návody a chcete získat moji osobní podporu při organizaci dovolené na vlastní pěst? Zapojte se do on-line kurzu S dětmi na pláž bez cestovky. Zařídíte si dovolenou bez zbytečných výdajů i když nejste technický typ a třeba ani neumíte jazyky.

Na jih od Bari začíná ta pravá Itálie. Obdivujte krásy olivových hájů a užijte si chuť neskutečně dobré kávy, zmrzliny a italských zákusků.

V této oblasti si užijete s dětmi koupání na rozmanitých plážích a můžete podniknout velké množství výletů MHD. To vše za velmi rozumné ceny. V Bari se s dětmi rozhodně nudit nebudete.

A kde se ubytovat? My jsme se ubytovali přímo v Bari ve čtvrti Murat, kousek od nádherné kavárny Jerome Chocolat. Za 10 minut jsme pěšky došli přes park s dětským hřištěm k vlakovému nádraží a vyráželi na výlety. Městská pláž Pomodoro od nás byla tak 20-30 minut pěšky, což je celkem daleko, ale prioritou pro nás byly výlety. K pláži šlo dojít podél moře přes dvě dětská hřiště nebo dojet autobusem.

Alberobello - město trulli domků

Naprostým skvostem a místem, které si nesmíte nechat ujít je městečko Alberobello. Rozkládá se na dvou kopcích a lidé zde bydlí v trulli domcích. V těchto domcích se nachází i obchody a kavárny a můžete se v nich ubytovat. Některé mají i bazén. Zvažte, zda si v tomto městečku nezaplatit alespoň jednu noc, i kdyby se překrývala s Vaším ubytováním v Bari. Večerní procházka a noc v trulli domku musí být úžasným zážitkem.

Do Alberobella se dostanete z Bari jednoduše autobusem. Ten odjíždí hned za vlakovým nádražím na protější straně silnice a cesta trvá asi hodinu. Lístek si koupíte o kousek dál v trafice a doporučuji vzít rovnou i zpáteční cestu. Nebojte se, že bude autobus přeplněný. Řidič nechá obsadit všechna sedadla a případně zavolá další autobus, který dorazí během chvíle. Nejsem si však jistá, zda to stejné platí pro cestu zpátky. Na zpáteční spoj tedy rozhodně doporučuji dorazit s předstihem a zajistit si místo v autobuse.

Polignano a Mare

Z Bari se do Polignana dostanete za 20 minut vlakem. Lístky na vlak si můžete pohodlně objednat online, děti do 10 let cestují zdarma. Veškeré rezervace doporučuji dělat na oficiálních stránkách Tren Italia. My jsme první rezervaci lístků na vlak uskutečnili přes Omio a zaplatili jsme cestu i za děti, které měly vlak zdarma.

V Polignanu najdete známou oblázkovou pláž Lama Monachille mezi dvěma útesy. Vykoupejte se mezi skálami, ze kterých skáče mnoho odvážlivců do moře. Ve skále je i tunel, kterým můžete projít k moři. My jsme se zde zdrželi pouze na chvíli, prozkoumali okolí, vykoupali se a pokračovali dál. Sezení na kamenech nebylo moc pohodlné a ke koupání se zde v sezóně schází opravdu velké množství lidí.

O kousek dál směrem na sever najdete mělký přírodní bazén ve skále Grotta Azzurra. Je pěkně vyhřátý a vhodný ke koupání pro děti. Vy z něj můžete skočit do hlubokého rozbouřeného moře a užít si dobrodružnější plavání. 

Ještě dále na sever naleznete pláže Lido Cala Paura se stánkem, ve kterém prodávají chobotnici v housce. Všechna tři místa jsou od sebe vzdálená krátkou procházkou a zvládnete je s dětmi navštívit během jednoho dne.

Město samotné a jeho malebné úzké uličky se nacházejí na opačné straně města a můžete si je projít po cestě zpět na vlak. 

Monopoli

Do města Monopoli vlakem dojedete za 50 minut. Po cestě uvidíte rozlehlé vinice a olivové háje. Olivovníkům se přezdívá „Walking Trees“ – stromy totiž působí, jako kdyby uměly chodit.

Vydejte se přes park s dětským hřištěm Piazza S. Antonio a přes náměstí plné atrakcí pro děti Centro Murrattiano až do historického centra města. Přímo na náměstí Centro Murrattiano najdete malé potraviny a kavárnu s výbornou kávou a drobnými kvalitními zákusky.

Ve městě krom historických staveb, hradeb a přístavu můžete obdivovat i úzké uličky s bílými domky. 

Za historickým centrem směrem na jih se nachází několik pláží.

Při výletech dávejte pozor na siestu. Může se Vám stát, že se později odpoledne nebudete mít kde najíst. Spousta podniků a obchodů má mezi 13:00 a 16:00 zavřeno, na některých místech se doba siesty může lišit. 

Barletta

Naše jediná cesta na sever od Bari směřovala do městečka Barletta. Tuto destinaci nikdo nikde nedoporučoval a vlakem do Barletty dojedete za půl hodiny a za cenu asi 5 EUR za jednu jízdu. 

Našli jsme v ní krásný park s dětským hřištěm a nekonečnou písečnou pláž s minimem turistů. I toto město má své historické centrum a procházka od vlaku přes park směrem na pláž není nijak náročná.

O zastávku vlaku dříve najdete přístavní město Trani, které prý stojí za návštěvu. My jsme zde zastávku nedělali, ale třeba si ji uděláte Vy.

Bari

Bari: naše útočiště a místo, ze kterého jsme podnikli veškeré výlety. Z letiště se na hlavní nádraží dostanete nejpohodlněji metrem za 15 minut a 5 EUR za osobu. Levnější je autobus číslo 16 za cca 1 EURo za osobu, strávíte v něm ovšem výrazně delší dobu (asi přes 30 minut). Jak si vyhledat cestu z letiště na ubytování a mnoho dalších informací o organizaci dovolené bez cestovky najdete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky a ve stejnojmenném on-line kurzu, ke kterému získáte i moji osobní podporu v uzavřené FB skupině. 

V Bari najdete spoustu dětských hřišť, městskou pláž Pomodoro, nádhernou promenádu na pobřeží a nesmí chybět historické centrum, kterým jsme se procházeli nejen ve dne ale i v noci. Kousek vlakem či autobusem se nachází industriální zóna s téměř opuštěnými plážemi.

Městská pláž Pomodoro je trošku rušnější, naproti ní najdete mlékárnu se zmrzlinou, kávou, chlazenými nápoji a jednoduchým občerstvením. Kousek od pláže na druhé straně silnice se nachází park s dětským hřištěm.

Ve městě snad na každém rohu najdete kavárnu s úžasnou kávou a zákusky, stejně tak i nespočet podniků s poctivou italskou zmrzlinou. Ceny jsou navíc velmi rozumné. 

Závěrem

V Apůlii jsme v srpnu 2021 strávili nádherné dva týdny plné dobrodružství. Pokud chcete na dovolené podnikat výlety MHD s malými dětmi, toto místo je pro Vás to pravé. Navíc budete mít spoustu dobrodružství na dosah ruky přímo v Bari. 

Ceny jsou zde poměrně přívětivé a jídlo, káva a zmrzlina přímo nezapomenutelné. Na jihu Itálie umí anglicky málokdo, lidé jsou však velmi vstřícní a nápomocní. Jedinou nevýhodou byly všudypřítomné odpadky.