Kam letět na rodinnou dovolenou k moři za výhodné ceny? Levné letenky celoročně koupíte do města Bari v Apůlii. Ryanair létá z Prahy a Vídně, Wizz Air z Prahy, Vídně, Krakova a Katovic. Jak levné letenky vyhledat a jak si je zarezervovat u společnosti Ryanair klik za klikem najdete ve video návodech na Herohero.  Navíc na Hero najdete i podrobný itinerář k této destinaci a můžete se mě na cokoli zeptat přes zprávy.

Na jih od Bari začíná ta pravá Itálie. Obdivujte krásy olivových hájů a užijte si chuť neskutečně dobré kávy, zmrzliny a italských zákusků.

V této oblasti si užijete s dětmi koupání na rozmanitých plážích a můžete podniknout velké množství výletů MHD. To vše za velmi rozumné ceny. V Bari se s dětmi rozhodně nudit nebudete.

A kde se ubytovat? My jsme se ubytovali 10 minut pěšky od vlakového nádraží, ze kterého jsme vyráželi na výlety. Městská pláž Pomodoro od nás byla tak 20-30 minut pěšky, což je celkem daleko, ale prioritou pro nás byly výlety. K pláži šlo dojít podél moře přes dvě dětská hřiště nebo dojet autobusem.

Alberobello - město trulli domků

Naprostým skvostem a místem, které si nesmíte nechat ujít je městečko Alberobello. Rozkládá se na dvou kopcích a lidé zde bydlí v trulli domcích. V těchto domcích se nachází i obchody a kavárny a můžete se v nich ubytovat. Některé mají i bazén. Zvažte, zda si v tomto městečku nezaplatit alespoň jednu noc, i kdyby se překrývala s Vaším ubytováním v Bari. Večerní procházka a noc v trulli domku musí být úžasným zážitkem.

Do Alberobella se dostanete z Bari jednoduše autobusem. Kde koupit lístky a odkud autobus jezdí najdete na mém Herohero.

Polignano a Mare

V Polignanu najdete známou oblázkovou pláž Lama Monachille mezi dvěma útesy. Vykoupejte se mezi skálami, ze kterých skáče mnoho odvážlivců do moře. Ve skále je i tunel, kterým můžete projít k moři. My jsme se zde zdrželi pouze na chvíli, prozkoumali okolí, vykoupali se a pokračovali dál. Sezení na kamenech nebylo moc pohodlné a ke koupání se zde v sezóně schází opravdu velké množství lidí.

O kousek dál směrem na sever najdete mělký přírodní bazén ve skále Grotta Azzurra. Je pěkně vyhřátý a vhodný ke koupání pro děti. Vy z něj můžete skočit do hlubokého rozbouřeného moře a užít si dobrodružnější plavání. 

Ještě dále na sever naleznete pláže Lido Cala Paura se stánkem, ve kterém prodávají chobotnici v housce. Všechna tři místa jsou od sebe vzdálená krátkou procházkou a zvládnete je s dětmi navštívit během jednoho dne.

Město samotné a jeho malebné úzké uličky se nacházejí na opačné straně města a můžete si je projít po cestě zpět na vlak. 

Monopoli

Do města Monopoli dojedete opět vlakem. Po cestě uvidíte rozlehlé vinice a olivové háje. Olivovníkům se přezdívá „Walking Trees“ – stromy totiž působí, jako kdyby uměly chodit.

Vydejte se přes park s dětským hřištěm Piazza S. Antonio a přes náměstí plné atrakcí pro děti Centro Murrattiano až do historického centra města. Přímo na náměstí Centro Murrattiano najdete malé potraviny a kavárnu s výbornou kávou a drobnými kvalitními zákusky.

Ve městě krom historických staveb, hradeb a přístavu můžete obdivovat i úzké uličky s bílými domky. Za historickým centrem směrem na jih se nachází několik pláží.

Při výletech dávejte pozor na siestu. Může se Vám stát, že se později odpoledne nebudete mít kde najíst. Spousta podniků a obchodů má mezi 13:00 a 16:00 zavřeno, na některých místech se doba siesty může lišit. 

Barletta

Naše jediná cesta na sever od Bari směřovala do městečka Barletta. Tuto destinaci nikdo nikde nedoporučoval a vlakem do Barletty dojedete za půl hodiny.

Našli jsme v ní krásný park s dětským hřištěm a nekonečnou písečnou pláž s minimem turistů. I toto město má své historické centrum a procházka od vlaku přes park směrem na pláž není nijak náročná.

O zastávku vlaku dříve najdete přístavní město Trani, které prý stojí za návštěvu. My jsme zde zastávku nedělali, ale třeba si ji uděláte Vy.

Bari

Bari: naše útočiště a místo, ze kterého jsme podnikli veškeré výlety. Jak se dostat  z letiště na ubytování a mnoho dalších informací o organizaci této dovolené bez cestovky najdete na platformě Herohero, kde je i podrobný popis této destinace.

V Bari najdete spoustu dětských hřišť, městskou pláž Pomodoro, nádhernou promenádu na pobřeží a nesmí chybět historické centrum, kterým jsme se procházeli nejen ve dne ale i v noci. Kousek vlakem či autobusem se nachází industriální zóna s téměř opuštěnými plážemi.

Městská pláž Pomodoro je trošku rušnější, naproti ní najdete mlékárnu se zmrzlinou, kávou, chlazenými nápoji a jednoduchým občerstvením. 

Ve městě snad na každém rohu najdete kavárnu s úžasnou kávou a zákusky, stejně tak i nespočet podniků s poctivou italskou zmrzlinou. Ceny jsou navíc velmi rozumné. 

Závěrem

V Apůlii jsme v srpnu 2021 strávili nádherné dva týdny plné dobrodružství. Pokud chcete na dovolené podnikat výlety MHD s malými dětmi, toto místo je pro Vás to pravé. Navíc budete mít spoustu dobrodružství na dosah ruky přímo v Bari. 

Ceny jsou zde poměrně přívětivé a jídlo, káva a zmrzlina přímo nezapomenutelné. Na jihu Itálie umí anglicky málokdo, lidé jsou však velmi vstřícní a nápomocní. Jedinou nevýhodou byly všudypřítomné odpadky.