Cestování s dětmi v době Covidu

Organizace naší cesty na Tenerife

Za 6 týdnů už budu pít kávu na jihu Tenerife, na pláži. Věřím, doufám.

Cestování v době Covidu se stává opravdu náročnou disciplínou, s dětmi nemluvě. Přesto plánujeme za pár týdnů odletět a užít si přírodu Kanárských ostrovů. Chtěli byste také? Výborně, podrobný návod na to, jak si cestu do zahraničí krok za krokem zorganizovat na vlastní pěst najdete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky.

V tomto článku jsem pro Vás sepsala pár tipů, které jsem při svém plánování nasbírala. Věřím, že se budou hodit. Berte je ale prosím s rezervou. Situace se mění každým dnem a pokud budete plánovat svoji cestu, bude nutné si vše znovu ověřit.

Proč Kanárské ostrovy?

V době mého nákupu byli ještě zelenou destinací. Platilo v nich tedy pojištění na případné onemocnění Covidem. Co mě však přesvědčilo je to, že Kanárské ostrovy hradí veškeré léčebné a jiné výdaje, pokud na ostrovech onemocníte nebo musíte do karantény. Nemusíme si tedy dělat zbytečné starosti, i když destinace mezitím byla přesunuta mezi země červené a žádná pojišťovna nás tedy plně nepojistí.

Tenerife má aktuálně velmi nízká čísla nakažených, které v posledním týdnu ještě klesla.

A taky je v této destinaci už nyní krásné počasí, užijeme si koupání a já jsem vždy toužila zkrátit si zimu někde v teple.

Letenky

Letenky máme od Ryanairu a to ze dvou důvodů:

1. Cena 🙂 kdo by chtěl v dnešní době investovat do letenek 😀
2. Flexibilita. Kupodivu.

Ryanair nikdy nebyl flexibilní, ale aktuálně se snaží nás všechny naučit znovu kupovat letenky. Při nákupu do konce března (a to už byl termín několikrát prodloužen) můžete svoji cestu dvakrát bezplatně posunout. 

Má to však svá pravidla:

Posouvat můžete datum pouze směrem dopředu (například z května na červen, nikoli opačně). Pokud jsou ceny nových letenek vyšší, doplácíte rozdíl v ceně.

Posouvat musíte nejpozději 7 dní před původním odletem (na chatbotu mi tvrdili dokonce 8 dní).

Let musí být uskutečněn do konce října. 

Před nákupem si prosím aktuální pravidla ověřte přímo u Ryanairu.

Ubytování

To zatím zajištěné nemáme 🙂

Udělala jsem si průzkum a málokdo nabízí bezplatné zrušení ubytování těsně před příjezdem. Vyhlédnu si tedy několik možností a až budeme mít v ruce negativní testy, ubytování zarezervuji. I kdyby to mělo být den před odletem. Zájem je malý a výběr veliký, není tedy proč spěchat.

Pojišťění

Vybrala jsem Axu.

Jako jediná umožnuje sjednat připojistění proti zrušení cesty až 15 dní před odletem, zahrnuje i případnou pozitivitu testu před odletem a spoluúčast je 20%.

Připojištění lze sjednat pouze spolu s cestovním pojištěním.

Upřímně se mi nechtělo řešit pojištění dopředu a to nejlépe hned v den koupi letenek, jak to většina pojištoven u připojištění zrušení cesty vyžaduje. Axa byla tedy jasnou volbou.

Testy

Ano, jsou otravné a asi by mě i odradily.

V době nákupu letenek byl potřeba pouze jeden test před odletem a já jsem si říkala, že budeme mít alespoň jistotu, že neodlétáme pozitivní. Pár dní na to se ale situace změnila.

Na Tenerife budeme muset absolvovat antigenní test za cca 30-40 EUR den před odletem domů a  další PCR test po návratu domů.

Na jihu Tenerife je spousta odběrových míst, věřím tedy, že při našich výletech si nějaké vyhlídneme a objednáme se bez problémů. Pobyt máme rezervovaný na 15 dní a času na rozkoukání víc než dost.

Návrat domů zatím více neřeším, kdykoli si pak můžeme dojet na test nebo prostě zůstaneme v karanténě. S manželem můžeme oba pracovat z domu.

Na co se těším?

Na prázdný ostrov s minimem turistů. Pravdou je, že současná situace většinu turistů odradí a nemusím se tak obávat, že se s dětmi budeme neustále motat a tlačit v řadách a davech.

Ano, na ostrovech bude jistě spousta omezení a některé zábavní parky atd. budou uzavřené, my je ale většinou až tak nenavštěvujeme, míváme jiné cíle.

Jih Tenerife je plný nádherných pláží, plánuji je všechny proběhnout.

Těším se na výlet na horu Teide, do města Santa Cruz de Tenerife a pokud situace dovolí, vydáme se trajektem na ostrov La Palma a Gran Canaria (ten je aktuálně turistům nepřístupný kvůli nepříznivému vývoji pandemie).

Situace se opravdu mění ze dne na den a tak se na nic konkrétního neupínám. Jen doufám, že se nám úplně neuzavřou hranice s Rakouskem, ze kterého máme odlétat.

Závěrem:

Tak už jsme na místě! Moje první kroky nakonec nevedly do kavárny na pláži, ale do plážové restaurace na proslulou španělskou paellu

A co vše bylo před odletem ještě třeba zařídit?

PCR testy

Check-in

QR code

Dva dny předem jsme absolvovali PCR testy v laboratoři Hola Biolabs, která nám ještě ten den poslala výsledek i s certifikátem pro vycestování. Večer jsme tedy zarezervovali ubytování.

Další den ráno jsem pak zařídila checkin na webu Ryanairu pro cestu tam i zpět, ať už nemusíme na dovolené na nic myslet :-). 

Pro cestování do Španělska je potřeba vyplnit základní informace o Vašem pobytu, cestě a zdravotním stavu a vygenerovat QR code. Ten pak kontrolují na letišti spolu s PCR certifikátem, pasy a letenkami.

A to je vše, co se týče zařizování. Na hranicích s Rakouskem jsme ukázali pasy a letenky. Tranzit na letiště bez zbytečných zastávek je povolen a není třeba nic navíc vyřizovat.

Svým článkem nechci říct, že teď máte cestovat.

Pokud jste však rozhodnutí se i s dětmi vydat někam za odpočinkem, doufám, že Vám článek pomůže a najdete v něm odpovědi alespoň na část svých otázek a obav.

Potřebujete ještě podrobnější návod, jak si zařídit dovolenou s dětmi bez cestovky? Můj eBook S dětmi na pláž bez cestovky, který Vás povede krok za krokem a organizaci cesty hravě zvládnete.

Přeji Vám štastné plánování dovolené a třeba se potkáme na pláži.

4 názory na “Cestování s dětmi v době Covidu”

 1. Pingback: Rozhovor | Anita Tichá

 2. Pingback: Našich 14 dní na Tenerife - Marie Gregořicová BLOG

  1. Dobrý den,
   Letěli jsme s Ryanair z Vídně na Tenerife South. Letenky za nás 4 včetně zavazadel vyšly na 15 000,- Kč, ubytování na 14 dní na 20 000,- Kč. Testy tam, před odletem a doma cca na 12 000,- Kč. Pak pojištění 3 000,- Kč a další 2 500,- Kč zaparkování na letišti. Zbytek je dost individuální, kolik kde utratíte za jídlo, výlety a vstupy…
   Letenky na květen u Ryanair jsem nedávno viděla ještě levnější.
   Přeji krásnou dovolenou, Mája

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.