Když jsme ještě cestovali jako pár, probíhalo vše tak nějak bez starostí. Žádné obavy, jen hrstka překážek a program přesně podle nás. S dětmi se toho hodně změní. Pojďme si společně projít ty největší překážky a otazníky, které rodiče při cestování řeší a ukázat si, jak na ně.

Nebudu Vám nic namlouvat. S dětmi je cestování opravdu náročnější a to především organizačně. Výdaje za celou rodinu se taky nasčítají a obavy určitě narůstají. Moc dobře znám ty pocity paniky, že se snad ani nevymotáme z domu, na letiště přijedeme pozdě a pak s námi ještě spadne letadlo 🙂

Většina obav v našich hlavách je opodstatněných. Na jaře roku 2018 jsme letadlo do Barcelony opravdu stihli jen tak tak, ale stálo to za to a v našich srdcích zůstal zas další nádherný zážitek. Je důležité se dobře připravit, plánovat, předcházet zbytečným komplikacím a jít do toho. Když jedete na letiště ve špičce a celá Vídeň zrovna míří z práce domů, dá se zácpa určitě předvídat. Příště už v takovou dobu vyjedeme mnohem dříve.

1. Zahraniční dovolená je příliš drahá, nemůžeme si ji dovolit

Může být, ale vůbec nemusí.
 

Dovolenou si zařiďte sami, bez cestovky. Letenky kupujte s velkým předstihem. Pokud se to dá, zvažte cestu vlastním autem.

Naplánujte si dovolenou sami, ušetříte neskutečné peníze, které jinak platíte cestovce. Pokud máte auto ve slušném technickém stavu, klidně ho nabalte a vyrazte sami. Budete pánem svého času, určitě se vám do něj vejde více věcí, než do kufru a hurá. Můžeme vyrazit.

My sami jsme s dětmi první cesty absolvovali v 15 let starém Fiatu Punto – bez klimatizace. Stále si pamatuji ten pocit, když jsme s miminem a tříleťačkou vystoupili z auta na parkovišti Lignana v Itálii a po pár krocích uviděli pláž. Lepší vyrazit za zážitky v nekomfortu, než zůstat doma.

Pokud chcete do vzdálenějších destinací letadlem nebo auto nemáte, doporučuji letenky na letní sezonu kupovat už v zimě, klidně v prosinci. Když si vzpomenete v květnu, budou už všechny letenky za slušné ceny dávno vyprodané.

Aktuálně je únor 2021, Evropa zavírá hranice kvůli Covidu a já mám letenky na červen do italského města Bari, jeden z mých snů. Už se těším na výlet do městečka Alberobello, nádherné výlety do městeček na pobřeží, výbornou kávu a ne, riziko mi nevadí.

Aktuálně ráda nakupuji přes Ryanair, který umožňuje dvakrát do října změnit datum odletu zdarma. Nevěřím, že se nebude do října dát cestovat do Itálie a letenky včetně kufru nás stály jen přes pět tisíc korun. Celou rodinu.

To je vlastně můj poslední tip ohledně šetření na výdajích za cestu.  

Na další tipy se můžete již brzy těšit v mém eBooku zdarma. V něm si mimo jiné ukážeme, jak najít ubytování, které Vám bude zcela vyhovovat jak vybavením, tak lokalitou a současně se vejde do Vašeho rozpočtu. 

 

2. Co když děti před odjezdem onemocní a peníze nám propadnou?

Ano, malé děti bývají často nemocné a rády nosí domů různé bacily. V dnešní době je to obrovský problém neboť vás nemusí pustit do letadla kvůli pokašlávání dítka.

Nejméně týden před cestou nechte děti doma a vyhýbejte se kolektivu, pro jistotu cestu připojistěte pro případ jejího zrušení. Pokud jedete autem, volte ubytování s možností zrušení rezervace bezplatně, popřípadě mějte více vyhlídnutých tipů a bookujte na poslední chvíli.

Já si ještě živě vzpomínám, kdy se kolem nás před odletem na dovolenou snad zákonitě objevovaly neštovice a já se pak bála s dětmi zajít i na dětské hřiště, ať opravdu odletíme či odjedeme.

Moje první strategie je nechávat děti týden až deset dní před odjezdem na dovolenou doma z kolektivu. Pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené a děti chodí do školky, nebude s absencí žádný problém. Často se dá i ve škole domluvit dočasná domácí výuka a v práci home office. Nejhůře nechte doma alespoň dítě, které není školou povinné. Určitě nechcete místo procházek po pláži opečovávat na apartmánu malého maroda.

Další úžasnou věcí je pojištění zrušení cesty. Nabízí ho jako připojištění snad každá pojišťovna, ale má to jeden háček. Většina z nich chce, ať objednáte pojištění a připojištění již v den nákupu první části dovolené. V našem případě tedy v den nákupu letenek.

Dobrá zpráva je, že snad jediná pojišťovna Axa Vás pojistí až 15 dní před odletem a že většina pojišťoven je popřípadě schopná přesunout platnost cestovního pojištění na jiný termín, pokud byste ho nakonec nevyužili a datum cesty měnili. Stačí si do pojišťovny zavolat a vyptat se na vše, co vás trápí. Sama to tak dělám.

 

3. Budeme se muset neustále ohlížet na děti

Samozřejmě, cestování s dětmi je úplně stejné, jako cestování v jakékoli jiné skupině. Budete se muset částečně přizpůsobit nebo domluvit na programu s ostatními.

Ujasněte si, co opravdu vy sami chcete zažít a vidět, z čeho má na dovolené radost Váš partner a do zbytku času rozplánujte aktivity, které si užijí děti. 

 

Před odjezdem do vytoužené destinace si vždy v hlavě ujasním, co opravdu chci zažít a vidět. Už to není nekonečný výčet jako dříve, ale o to víc se těším na ty klíčové dny a události, dobře je naplánuji a snažím si je užít.

Stejně tak se snažím naplánovat krásné chvíle pro zbytek naší rodiny, drink na pláži a večerní procházky pro manžela, stavění hradu a spoustu blbnutí a koupání v moři pro děti.

Když jsem se s prcky rozhodla vyrazit do víru velkoměsta Barcelony, ubytovali jsme se ve vesničce Castelldefels přímo u pláže. Ten komfort přebíhání z apartmánu přímo k moři! Na naší pláži byl navíc nádherný bar a bezvadné prolézačky. Kdykoli jsme něco zapomněli, nebyl problém se i třikrát vrátit na apartmán, bylo to jen pár kroků. My tedy s dětmi neustále něco zapomínáme, plavky, krém, lopatky…

Během dnů strávených v Castelldefels jsme chodili po pláži, užívali si různé bary a navštívili co nejvíce dětských hřišť, stavěli hrady z písku a koupali se.

Měli jsme ale naplánované i výletní dny do Barcelony vlakem, z Castelldefels jsme byli přímým vlakem v centru snad za půl hodinky. Navštívili jsme Park Güell, ze kterého se mi ještě dnes tají dech. Další výletní den jsme strávili například v okolí chrámu Sagrada Família, kde jsem si nečekaně koupila vytouženou ledovou Costa Coffee kávu a děti objevily hned za jezírkem dětské hřiště, na kterém si užily spoustu legrace. Ještě teď se usmívám, když si na ten den vzpomenu.

Ve výsledku jsem vlastně ráda, že jsme se pár dní mohla unášet na vlnách jejich zábavy a přitom jim ukázat krásy tohoto velkoměsta, které jsem tak moc toužila vidět.

 

4. Okolí mě odrazuje

Kam je zase taháš? Taky nemůžeš chvilku sedět doma na zadku!

No nemůžu, no, je to můj život a jen já jsem zodpovědná za to, zda ho žiju dle svých představ a nebo jen přežívám.

Na ostatní se neohlížejte. Je to Váš život.

Jejich strachy a obavy vychází z jejich vlastních stereotypů a obav, s vámi nemají nic společného. Osobně nečekám od mého okolí podporu. Sama si naplánuji, kam chci jet a pak to jen stručně proberu s manželem. Snažím se mu nepřidělávat s cestou starosti a spíše mu říct, jak moc se těším a co všechno si v destinaci užijeme.

Závěrem:

Cestování s dětmi má svá úskalí, ale já jsem každý den vděčná za to, že jsem svoje cestovatelské sny kvůli dětem nepohřbila a cestuji nadále podle svých představ. Nemám pocit, že mateřstvím můj život skončil a žiju dál naplno. Krásy světa teď už prostě neobjevujeme ve dvou, ale ve čtyřech. A řekněme si to upřímně, život bez překračování komfortních zón je tak nějak životem bez života.