Malta je naprosto ideální destinací na podzim. I na konci října je zde nádherné letní počasí a proto jsme právě sem vyrazili v době podzimních prázdnin, které jsme si trošku protáhli.

Teplota vzduchu byla kolem 27 stupňů a teplota vody necelých 26. Slunce už nebylo tak ostré, ale na ostrově stále panovalo příjemné letní počasí.

Velmi příjemně nás na Maltě překvapily i ceny v restauracích a kavárnách. Dokonce i na turistických místech se najíte za velmi rozumné peníze a není potřeba řešit svačiny a dostatek pití s sebou. Jen pro představu i na letišti před odletem jsme se celá rodina dobře najedli za 40 euro. V ceně byla jedna dýňová polévka, domácí lasagne, tortila se salátem, dva sendviče a káva s rostlinným mlékem.

Levné letenky pořídíte od Ryanair z Vídně, Bratislavy, Krakova a Vratislavi. Podrobný návod k rezervaci letenek u společnosti Ryanair krok za krokem najdete ve video návodech na mém herohero ZDE.

St. Paul's Bay

Ubytování zvolte v St. Paul’s Bay. Valetta je pro rodiny s dětmi trošku moc rušná, v úzkých uličkách se pohybuje i na konci října velké množství turistů. Navíc je zde pouze jedna malá kamenitá městská pláž. My jsme bydleli v apartmánu se dvěma ložnicemi, kuchyní a balkonem přes Airbnb. Odkaz na apartmán najdete na mém herohero. Apartmán se nachází kousek od parku Salina Play Park, asi 10 minut chůze od pobřeží.

St. Paul’s Bay má několik pláží, najdete zde i malou písečnou pláž a nebo klidnou zátoku bez vln Qawra Point Beach hned za Akváriem. U většiny pláží najdete restauraci nebo bar. 

Město nabízí nejen spoustu kaváren a restaurací, ale také krásná dětská hřiště (například vedle Akvária nebo v parku Salina Play Park) a má také výhodnou polohu pro plánování výletů. Z letiště se dostanete Boltem, Uberem nebo přes eCabs do 30 minut. Stačí si stáhnout jednu z aplikací, zadat místo, kam chcete jet a zaplatit kartou. Jeden z řidičů poblíž přijme Vaši objednávku a během pár okamžiků je u Vás. Navíc si můžete zvolit i auto s dětskými sedačkami nebo třeba dodávku, pokud Vás cestuje víc.

Původně jsme se po ostrově plánovali pohybovat autobusem a koupit si týdenní kartu. Dospělého člověka vyjde na 21 eur a dítě na 15 eur. Cestování autobusem bylo však velmi zdlouhavé a tak jsme nakonec cestovali pohodlně Boltem.

Cenově výhodné je i půjčení auta. Na Maltě se řídí po levé straně a o parkovací místa je spíše nouze, vracejte se tedy z výletu v rozumný čas. 

Vesnice Pepka Námořníka

Vesnici Pepka Námořníka si s dětmi rozhodně nenechte ujít.

V rámci vstupného máte i nafukovací vodní park, promítání v kině, pohlednici zdarma, veškerá vystoupení v areálu, bazén, dětský bazén a dětská hřiště. V areálu je spousta lehátek s matracemi, které jsou také zdarma, koncem října nebyl problém si nějaké zabrat jak u vodního parku tak u bazénů.

V areálu je i restaurace a bar, kde se najíte za slušnou cenu.

Vstupné v červnu a říjnu je 16.50 eur za dospělého, 12.50 za dítě, do 3 let je vstup zdarma. 

V sezóně, tedy červenec až konec září, zaplatíte 22 eur za dospělého a 16 eur za dítě nad 3 roky. 

Valletta

Valletta je místo, které jsme samozřejmě chtěla navštívit především já a to kvůli typickým úzkým uličkám a domy s arkýři. Ve městě uvidíte i červené telefonní budky typické pro Velkou Británii, pod jejíž správou byla Malta do roku 1964. I na konci října jsou úzké uličky města přeplněné a to především díky výletním lodím, které zde kotví a vozí velké množství turistů. Mnohem příjemnější jsou její okraje s nádhernými vyhlídkami a kupodivu méně lidmi.

Ve Vallettě najdete i malou kamenitou pláž Wuestenwinds Beach, na které jsme si chtěli v rámci prohlídky města udělat malou koupací pauzu. Výlet do Valletty nám nakonec vyšel krásně na jediný den, kdy bylo zataženo a tak jsme se nakonec ve Vallettě ani nekoupali a pouze si na pláži na chvíli odpočinuli. 

Ve městě najdete velkou spoustu restaurací. Tip, kde se ve Vallettě najíst za výbornou cenu najdete na mém heroheroherohero.

Golden Bay - Ghajn Tuffieha - Qarraba Bay

Golden Bay je jedna z mála písečných pláží na Maltě. Vstup do vody je pozvolný a je tedy oblíbená u rodin s dětmi.

Návštěva koncem října má tu výhodu, že pláž už není přeplněná a snadno najdete kdekoli místo. I naše děti ocenily písek, ve kterém si mohly vykopat jámu a hrát si. Na pláži však celkem foukalo a moře se mi zdálo rozbouřené. Vzhledem k tomu, že si děti pěkně vyhrály i na kamenitých plážích Malty, byla pro mě Golden Bay spíše zklamáním.

U pláže najdete restauraci Munchies Golden Bay, ceny v ní jsou možná malinko vyšší než jinde na Maltě, každopádně jsou stále rozumné.  Hned nad pláží je parkoviště a toalety zdarma a můžete si zde za poplatek půjčit i lehátka a slunečník. 

Pokud se sem vydáte, určitě se projděte stezkou nad pláží ke Ghajn Tuffieha a dále k Qarraba Bay. Jde o krátkou procházku a ty pohledy na zátoku a útesy kolem jsou opravdu nezapomenutelné. Qarraba Bay je malá, tichá a velmi špatně dostupná pláž s klidnou hladinou. Ghajn Tuffieha je pláž surfařů a v době naší návštěvy měla stejně jako Golden Bay spíše rozbouřené moře. 

Závěrem

I když Malta s převážně kamenitými plážemi není úplně typickou destinací pro rodiny s dětmi, díky dokonalému počasí i na konci října, velmi přívětivým cenám, milé obsluze a pěkným dětským hřištím ji mohu k návštěvě po sezóně jen a jen doporučit. V St Paul’s Bay najdete krásná dětská hřiště, klidnou zátoku Qawra Point Beach za Akváriem a malé pláže s pískem kousek od restaurace Nine Lives, které Vám budou příjemným útočištěm. Do restaurace Nine Lives si určitě zajděte třeba na výbornou snídani. Podávají vafle, palačinky, vejce benedikt a spoustu jiných dobrot. Věřím, že i výlet do Vesnice Pepka Námořníka bude pro Vás i děti nezapomenutelným zážitkem. Velmi podrobný itinerář k této destinaci včetně cen, které jsme platili za Bolt na jednotlivé výlety najdete na mém heroheroherohero.