Malta je naprosto ideální destinací na podzim. I na konci října je zde nádherné letní počasí a proto jsme právě sem vyrazili v době podzimních prázdnin, které jsme si trošku protáhli.

Teplota vzduchu byla kolem 27 stupňů a teplota vody necelých 26. Slunce už nebylo tak ostré, ale na ostrově stále panovalo příjemné letní počasí.

Velmi příjemně nás na Maltě překvapily i ceny v restauracích a kavárnách. Dokonce i na turistických místech se najíte za velmi rozumné peníze a není potřeba řešit svačiny a dostatek pití s sebou. Jen pro představu i na letišti před odletem jsme se celá rodina dobře najedli za 40 euro. V ceně byla jedna dýňová polévka, domácí lasagne, tortila se salátem, dva sendviče a káva s rostlinným mlékem.

Levné letenky pořídíte od Ryanair z Vídně, Bratislavy, Krakova a Vratislavi. Podrobný návod k rezervaci letenek u společnosti Ryanair krok za krokem najdete ZDE.

St. Paul's Bay

Ubytování zvolte v St. Paul’s Bay. Valetta je pro rodiny s dětmi trošku moc rušná, v úzkých uličkách se pohybuje i na konci října velké množství turistů. Navíc je zde pouze jedna malá kamenitá městská pláž. My jsme bydleli v apartmánu se dvěma ložnicemi, kuchyní a balkonem přes Airbnb. Odkaz ZDE. Apartmán se nachází kousek od parku Salina Play Park, asi 10 minut chůze od pobřeží.

St. Paul’s Bay má několik pláží, najdete zde i malou písečnou pláž a nebo klidnou zátoku bez vln Qawra Point Beach hned za Akváriem. U většiny pláží najdete restauraci nebo bar. 

Město nabízí nejen spoustu kaváren a restaurací, ale také krásná dětská hřiště (například vedle Akvária nebo v parku Salina Play Park) a má také výhodnou polohu pro plánování výletů. Z letiště se dostanete Boltem, Uberem nebo přes eCabs do 30 minut. Stačí si stáhnout jednu z aplikací, zadat místo, kam chcete jet a zaplatit kartou. Jeden z řidičů poblíž přijme Vaši objednávku a během pár okamžiků je u Vás. Navíc si můžete zvolit i auto s dětskými sedačkami nebo třeba dodávku, pokud Vás cestuje víc.

Původně jsme se po ostrově plánovali pohybovat autobusem a koupit si týdenní kartu. Dospělého člověka vyjde na 21 eur a dítě na 15 eur. Cestování autobusem bylo však velmi zdlouhavé a tak jsme nakonec cestovali pohodlně Boltem.

Cenově výhodné je i půjčení auta. Na Maltě se řídí po levé straně a dejte si pozor na parkování. Pokuta za zaparkování mimo bílé čáry je 180 euro. O parkovací místa je spíše nouze, vracejte se tedy z výletu v rozumný čas. 

Vesnice Pepka Námořníka

Vesnici Pepka Námořníka si s dětmi rozhodně nenechte ujít. Cesta Boltem ze St. Paul’s Bay trvá 20 minut a stojí asi 13 eur.

V rámci vstupného máte i nafukovací vodní park, promítání v kině, pohlednici zdarma, veškerá vystoupení v areálu, bazén, dětský bazén a dětská hřiště. V areálu je spousta lehátek s matracemi, které jsou také zdarma, koncem října nebyl problém si nějaké zabrat jak u vodního parku tak u bazénů.

V areálu je i restaurace a bar, kde se najíte za slušnou cenu. Caesar salát stojí 14 euro, pizza kolem 10 eur a restaurace má i dětská menu.

Vstupné v červnu a říjnu je 16.50 eur za dospělého, 12.50 za dítě, do 3 let je vstup zdarma. 

V sezóně, tedy červenec až konec září, zaplatíte 22 eur za dospělého a 16 eur za dítě nad 3 roky. 

Valletta

Valletta je místo, které jsme samozřejmě chtěla navštívit především já a to kvůli typickým úzkým uličkám a domy s arkýři. Ve městě uvidíte i červené telefonní budky typické pro Velkou Británii, pod jejíž správou byla Malta do roku 1964. I na konci října jsou úzké uličky města přeplněné a to především díky výletním lodím, které zde kotví a vozí velké množství turistů. Mnohem příjemnější jsou její okraje s nádhernými vyhlídkami a kupodivu méně lidmi.

Ve Vallettě najdete i malou kamenitou pláž Wuestenwinds Beach, na které jsme si chtěli v rámci prohlídky města udělat malou koupací pauzu. Výlet do Valletty nám nakonec vyšel krásně na jediný den, kdy bylo zataženo a tak jsme se nakonec ve Vallettě ani nekoupali a pouze si na pláži na chvíli odpočinuli. 

Cesta Boltem ze St. Paul’s Bay nás vyšla na cca 20 euro. Ve městě najdete velkou spoustu restaurací, my jsme si dali oběd v areálu tržnice Is-Suq Tal-Belt, ve které najdete spoustu okýnek s mezinárodní kuchyní od italské po mexickou. V horním patře jsou toalety zdarma a ve spodním patře na konci vlevo najdete vchod na balkón s výhledem na domky s typickými arkýři.

Golden Bay - Ghajn Tuffieha - Qarraba Bay

Golden Bay je jedna z mála písečných pláží na Maltě. Vstup do vody je pozvolný a je tedy oblíbená u rodin s dětmi.

Návštěva koncem října má tu výhodu, že pláž už není přeplněná a snadno najdete kdekoli místo. I naše děti ocenily písek, ve kterém si mohly vykopat jámu a hrát si. Na pláži však celkem foukalo a moře se mi zdálo rozbouřené. Vzhledem k tomu, že si děti pěkně vyhrály i na kamenitých plážích Malty, byla pro mě Golden Bay spíše zklamáním.

U pláže najdete restauraci Munchies Golden Bay, ceny v ní jsou možná malinko vyšší než jinde na Maltě, každopádně jsou stále rozumné. Obsluha je velmi milá, což je pro celý ostrov typické. Krom pizzy a salátů měla restaurace v nabídce například sicilské Arancini, což bylo příjemné překvapení, protože jsme si je loni na Sicílii velmi oblíbili. Hned nad pláží je parkoviště a toalety zdarma a můžete si zde za poplatek půjčit i lehátka a slunečník. 

Cesta Boltem ze St. Paul’s Bay vyjde kolem 10 eur. Pokud se sem vydáte, určitě se projděte stezkou nad pláží ke Ghajn Tuffieha a dále k Qarraba Bay. Jde o krátkou procházku a ty pohledy na zátoku a útesy kolem jsou opravdu nezapomenutelné. Qarraba Bay je malá, tichá a velmi špatně dostupná pláž s klidnou hladinou. Ghajn Tuffieha je pláž surfařů a v době naší návštěvy měla stejně jako Golden Bay spíše rozbouřené moře. 

Závěrem

I když Malta s převážně kamenitými plážemi není úplně typickou destinací pro rodiny s dětmi, díky dokonalému počasí i na konci října, velmi přívětivým cenám, milé obsluze a pěkným dětským hřištím ji mohu k návštěvě po sezóně jen a jen doporučit. V St Paul’s Bay najdete krásná dětská hřiště, klidnou zátoku Qawra Point Beach za Akváriem a malé pláže s pískem kousek od restaurace Nine Lives, které Vám budou příjemným útočištěm. Do restaurace Nine Lives si určitě zajděte třeba na výbornou snídani. Podávají vafle, palačinky, vejce benedikt a spoustu jiných dobrot. Věřím, že i výlet do Vesnice Pepka Námořníka bude pro Vás i děti nezapomenutelným zážitkem.