Modul 1 - Lekce 1

Kde, kdy a jak kupovat letenky?

Levné letenky jsou základem levného cestování. Spolu s ubytováním a stravou budou tvořit hlavní položky výdajů za Vaše cestování.

Pokud chcete dobře nakoupit, je důležité vědět, kde a jak dlouho před odletem si levné letenky vyhledat, od kterých společností nakupovat a jak přesně si objednat na stránkách přepravce. V první lekci Vám vysvětlím veškerou teorii ohledně nákupu a v lekci druhé už budeme rezervovat spolu klik za klikem. Pojďme na to.

Kdy kupovat levné letenky?

Co nejdříve, klidně týdny či měsíce před odletem. Pokud narazíte na levné letenky, které Vám vyhovují, s nákupem neotálejte. Šance, že by cena výrazně klesla je poměrně malá. S počtem prodaných letenek naopak cena stoupá a posledních pár míst v letadle se obvykle prodává za astronomické ceny. 

Existují destinace, které jsou celoročně levnější. Většinou do nich létá velké množství spojů a konkurence tlačí ceny dolů. Jedná se například o Bari v Itálii, Barcelonu ve Španělsku nebo třeba Athény v Řecku. U těch ostatních pak opravdu záleží na tom, zda je koupíte v pravý čas, z pravého letiště a od té správné společnosti.

Jak na levné letenky?

Odkud hledat levné lety?

Nelétejte z Prahy.
Levné letenky najdete především z
Vídně
Bratislavy
Krakova
Katovic
Norimberku
Berlína

Kde hledat levné letenky

Na webu Pelikán.cz nebo podobných serverech jako je Kiwi.com.
Jděte na www.pelikan.cz, sekce Akční letenky, filtr Evropa a seřadit od nejlevnějšího.

Kde si letenky koupit?

Letenky nakupujte vždy přímo u přepravce, tedy na webu společnosti Ryanair či Wizz Air.

Jak tedy postupovat?

Kam vůbec vyrazit?

Pokud nemáte žádné vysněné destinace, pár Vám jich doporučím.

Pro rodinnou dovolenou mi rozhodně přišla vhodná španělská Málaga: útulné město s písečnými plážemi a spoustou dětských hřišť. V rámci města jsme absolvovali několik výletů, které jsme zvládli pěšky.

Přes letní sezónu bych Vám doporučila i pobřeží Polska. Vyhnete se úmorným vedrům a Polsko má nádherné čisté písčité pláže. Za prozkoumání rozhodně stojí historické město Gdaňsk, přístavní město Gdyně a ubytovat se můžete například v Sopotech, odkud vyjíždí i trajekty na blízký poloostrov Helská kosa. Více o destinaci se dočtete ve článku ZDE.

Přes zimu či jaro se můžete vydat za příjemným počasím na ostrov Tenerife. V okolí Costa Adeje najdete krásné pláže vhodné pro děti. O dětská hřiště a příjemnou rodinnou atmosféru tu nouze není. Ostrov současně nabízí neskutečné množství výletů do přírody či zábavních parků. Úžasnou destinací pro rodiny s dětmi je i Gran Canaria.

Jak hledat na Pelikánu?

Klikněte na odkaz ZDE

Bonus 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

A teď trocha teorie

Jak na zavazadla?

U Ryanairu místo dokupování kufrů vždy volím Priority Boarding. Tedy přednostní nástup do letadla. Umožňuje nám vzít si zavazadla přímo na palubu letadla. Nemusíme čekat v řadě na odbavení a pak při příletu zase na kufry. Prostě rovnou odjíždíme z letiště, což je s malými dětmi k nezaplacení.

Navíc nemusíte přednostní nástup připlácet pro celou rodinu. Pokud se například zvládnete zbalit do dvou příručáků celá rodina, (hodně tomu pomáhá apartmán s pračkou), objednejte ho například pouze pro dva členy rodiny. Rychlejšího nástupu do letadla využívat nemusíte, pokud chcete nastoupit spolu. A nebo klidně můžete. Nám se ještě nestalo, že by nám posádka vyčetla, že nemáme připlaceno za všechny členy rodiny a přitom nastupujeme přednostně.

Přednostní nástup do letadla vyjde finančně u společnosti Ryanair často mnohem výhodněji než dokupování odbaveného zavazadla. Na palubu si pak za cenu od 6 eur výše za jednu cestu můžete vzít nejen zavazadlo 40 x 20 x 25 cm, ale i další zavazadlo do 10kg a s rozměry 55 x 40 x 20 cm.

A jaké má naopak nevýhody? Na palubu si můžete vzít pouze omezený objem tekutin a některé předměty jsou zcela zakázány.

 

Sedadla v letadle?

Ryanair umožňuje rezervaci sedadel jednomu rodiči a až 4 dětem do 12 let zdarma, sedadla musí být v řadách 18 až 33. Sedadla si s malými dětmi tedy v podstatě zarezervovat musíte. Naopak Wizz Air tuto podmínku nemá. Pokud si sedadla u Wizz Air nepřikoupíte, snaží se Vás v praxi posadit společně. Vše si prakticky ukážeme v další lekci klik za klikem.

My si sedadla v letadle rezervujeme vždy u obou společností a pro všechny členy rodiny. Chci provést online odbavení s předstihem a v pohodlí domova pro obě cesty a všechny členy rodiny.

 

Pro zákazníky se zaplaceným sedadlem se odbavení u Ryanairu otevírá 60 dní před odletem. Pro ty bez zaplaceného sedadla pouze 2 dny před odletem. U společnosti Wizz Air je to 30 dní před odletem versus 48 hodin před odletem a to pro každou cestu zvlášť, tedy i tu zpáteční. Odbavení se uzavírá i Ryanair 2 hodiny před plánovaným odletem, Wizz Air 3 hodiny před plánovaným odletem. 

 

Pokud tedy druhému rodiči sedadlo nepřiplatíte, nebudete moci provést odbavení tam i zpět s předstihem pro všechny členy rodiny.

 

Osobně tedy preferuji za sedadlo pro druhého rodiče připlatit (cena bývá 4 eura za 1 cestu) a odbavení na obě cesty vyřídit najednou z pohodlí domova. Na dovolené už nemusíte nic neřešit.