Modul 1 - Lekce 3

Jak vybrat a zarezervovat ubytování?

K rezervaci ubytování používáme dva servery: 

www.booking.com 

www.airbnb.cz

Osobně mám raději Booking, máme s ním lepší zkušenosti a málokdy byl s ubytováním problém. Díky jeho popularitě se nám však stává, že pro naši destinaci je ubytování na Bookingu přebrané a tak už poměrně často hledáme i na AirBnb. Rezervace je na obou serverech podobná a společně ji projdeme v následující lekci.

K rezervaci ubytování většinou potřebujete KREDITNÍ KARTU ODBLOKOVANOU NA PLATBY PŘES INTERNET. 

Kdy rezervovat ubytování

Pro mě je rezervace ubytování třetím krokem. Hned po objednání letenek a sjednání pojištění včetně storna cesty u ERV se jdu podívat na ubytování. S větším předstihem budete mít samozřejmě více na výběr a pokud lze ubytování bezplatně zrušit těsně před předpokládaným příletem, není co řešit. Rezervujte ubytování ihned a před odletem už budete řešit jen maličkosti. 

Co od ubytování očekáváme my?

Lokalita

Hledáme lokalitu dobře dostupnou z letiště.
Blízko pláže.
Blízko zastávky MHD.
Blízko centra města.

Jako doma

Rezervujeme apartmán s kuchyní
Klimatizací
Pračkou - především na delší pobyty
Wi-fi

Bezplatné zrušení rezervace

Pokud rezervujeme ubytování dlouho dopředu, preferujeme to s možností bezplatného zrušení rezervace i krátce před příjezdem. Vzhledem k pojištění storna to však není podmínkou.

Co si promyslet?

Odpovězte si na následující otázky:

Jaký je Váš rozpočet?

Jaká je preferovaná lokalita? Blízko pláže a rozumnou vzdáleností od letiště?

Apartmán s kuchyní či hotel?

Potřebujete nutně pračku či klimatizaci?

Cestujete s kočárkem? V kterém poschodí se nachází Váš apartmán? Je v budově výtah?

Jak vyhledat ubytování?

Do jednoho z vyhledávačů zadejte základní vyžadované údaje, tedy kam a od kdy do kdy jedete, počet dospělých a počet dětí v konkrétních věkových kategoriích a dejte vyhledat. Nyní použijte filtry a své klíčové preference navolte do nich. Rezervujete pozdě? Zkuste druhý z vyhledávačů. Pokud je nabídka i tak velmi omezená, zkuste ubrat na požadavcích. Já většinou jako první odškrtnu bezplatné zrušení rezervace a spoléhám na pojištění storna cesty.

Jak si vybrat z nabídky?

Postupně si otevírejte jednotlivé nabídky, které vyhovují vašim požadavkům. Až si vyberete, pozorně ještě pročtěte recenze. Doporučuji číst pozorně a přečíst jich co nejvíce. Odhalíte tak případné nevýhody ubytování, jako příkré schodiště, hluk od sousedů, hluk z restaurace, nepohodlné postele atp.

Kreditní karta odblokovaná na platby na internetu

Většina rezervací přes Booking vyžaduje zadání kreditní karty kvůli ověření.

Kdysi jsme kreditní kartu neměli, a tak jsme místo ní zadali údaje z karty debetní. Naštěstí jsme v té době neměli děti.

Představte si náš údiv, když jsme v Paříži na recepci zjistili, že si kartu nedokázali ověřit a tak nám bez jakéhokoli varování rezervaci zrušili. Naštěstí měl hotel ještě jeden volný pokoj. Po celodenním cestování si ani dnes nedovedu představit, jak bychom tehdy někde hledali nové ubytování.

Kontakt s majitelem ubytování

Pokud máte nějaké otázky na majitele bytu, např. jak se dostanete z letiště na apartmán, před dokončením rezervace budete mít možnost vepsat své dotazy. Nemluvíte anglicky? Nevadí, použijte Překladač Google.

V rezervaci je i políčko, kde uvádíte přibližný čas příjezdu na ubytování. Čas příjezdu odhadněte, já většinou uvádím 2 hodiny od příletu letadla. 

Do e-mailu Vám pak přijde potvrzení rezervace spolu s přesnou adresou a telefonním kontaktem na ubytování. Vše si uložte do mobilního telefonu popřípadě ještě vytiskněte. Vždy mějte veškeré údaje alespoň na 2 místech, například ve 2 telefonech nebo v telefonu a v tištěné verzi. 

Jak na stravování?

Stravování na dovolené patří k velkým výdajům. Jak i zde ušetřit? Určitě si na dovolené budete chtít občas zajít do restaurace a užít si místní pochoutky. A proč ne? Je ale dobré vyvážit výdaje v dražších restauracích levnějším stravováním.

Jak to děláme my? Jako ubytování volíme apartmán s kuchyní a určitě v ní netrávíme mnoho času. Snídani si ale většinou připravujeme právě zde.

Míchaná vajíčka a kaše s ovocem jsou připravené za pár minut a s minimem nádobí, děti rády ochutnávají místní cereálie s mlékem. Surovin tedy potřebujeme na týden minimum, a navíc se můžeme nasnídat, kdykoli chceme. Nemusíme čekat, až se všichni vzbudí a vypraví ráno na snídani.

 

Vejce, pečivo, bezlepkové pečivo, mléko i rostlinné mléko koupíte v každém supermarketu. Co jsem například ve Španělsku nenašla, jsou bezlepkové kaše, proto si ji vozím s sebou.

 

Občas si zajdeme na snídani do nějaké místní kavárny, kde připravují například palačinky a plněné croissanty. Na Gran Canarii jsme takový podnik našli hned nad pláží s výhledem na oceán.

 

Na výlety si připravujeme jednoduchou svačinu. Někdy trvá, než najdeme restauraci, ve které bychom se chtěli najíst anebo chceme před obědem stihnout dojít na určité místo, svačina se tedy hodí.

 

Někdy prostě zabalíme zbytky oběda či večeře z předchozího dne, jindy namažeme pečivo nebo dáme do krabičky ovoce.

 

Jídlo v restauracích střídáme s rychlým občerstvením. Velmi levně vychází kebaby a za slušnou cenu bývají i jídla v asijských a indických restauracích.

 

Cenově výhodné supermarkety

Cenově bezkonkurenční jsou ovšem velké supermarkety. Ty mívají koutky s teplým jídlem baleným již na pláž, většinou však chybí příbory, ty si raději zabalte s sebou. Koupit lze grilované kuře a k němu třeba pečené brambory nebo rýži. Ve Španělsku koupíte paellu, různé saláty, sushi, těstoviny se zeleninou a masem atp.

Na ostrově Fuerteventura jsme grilované kuře koupili za 5 EUR a obří porci paelly za 6 EUR, krásný zeleninový salát nás v supermarketu stál 3 EURa.

 

Obědváme většinou později odpoledne a k večeři si tedy dáváme něco lehčího opět na apartmánu. Obecně se snažíme dělat menší nákupy, neplýtváme, dojídáme, v restauraci si necháváme zbytky zabalit s sebou a vezmeme je třeba další den na výlet jako svačinu.

 

Co si však vždy na cestách užíváme je úžasná zmrzlina, káva a zákusky. Nejlepší jsou za mě v Itálii.

Bonusy

Bonus 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Bonus 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Bonus 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

AirBnb

Specifika rezervace na AirBnb:

Po přihlášení Vám přijde kód na mobilní telefon, který jste uvedli při registraci. Kód je potřeba opsat do políčka v prohlížeči.

Musíte na svůj profil nahrát fotku, kde je Vám hezky vidět do tváře. Jinak Vás systém bohužel nenechá pobyt zarezervovat.

Je potřeba napsat krátkou zpávu hostiteli. Pokud nemluvíte anglicky, použijte Google Translate nebo překladač přímo na AirBnb.

Většinou můžete celou částku uhradit okamžitě, nebo při rezervaci zaplatit pouze polovinu a další polovina se Vám strhne později.

Nejdříve pouze odesíláte žádost o ubytování hostiteli. K odeslání žádosti je potřeba splnit kroky výše. Hostitel má 24 hodin na odpověď a je možné, že Vám žádost zamítne. Je potřeba s tím počítat.

Před rezervací si nezapomeňte pročíst recenze předchozích hostů a podmínky storna, pokud Vás zajímají.

Aliquam erat volutpat

In laoreet, magna id viverra tincidunt, sem odio bibendum justo, vel imperdiet sapien wisi sed libero. Morbi scelerisque luctus velit. Etiam egestas wisi a erat. Vivamus luctus egestas leo. Fusce nibh. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Maecenas lorem. Etiam quis quam.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. In enim a arcu imperdiet malesuada. Sed convallis magna eu sem. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna.

Nulla quis diam. Integer pellentesque quam vel velit. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Curabitur ligula sapien, pulvinar a vestibulum quis, facilisis vel sapien. Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum.