Modul 4 - Lekce 1

Letiště, parkování, cesta na ubytování

V dnešním modulu nás čeká cesta na letiště, parkování, orientace na letišti a veškeré kontroly a cesta z letiště na ubytování v cílové destinaci.

Cesta na letiště

Jak se dostat na letiště? My jezdíme vlastním autem a musíme tedy řešit parkování. Velmi komfortní variantou může být, když Vás sveze někdo z rodiny nebo přátel a pak Vás po příletu vyzvedne, nemusíte tak řešit parkování a někdy poměrně vysoké poplatky za něj. 

Nezapomeňte si koupit v zahraničí dálniční známku, pokud pojedete po dálnici v Rakousku, Německu, Polsku či na Slovensku. Při cestě do Vídně si ji kupujeme na benzince v Mikulově nebo ve stánku přímo na hranicích. Stačí se dívat po cedulích s nápisem Vignette. Známka se dá koupit na 10 dní, pokud je Váš pobyt v zahraničí delší, kupujete známku na 30 dní. Slovenskou dálniční známku koupíte online z pohodlí domova na www.eznamka.sk. Je třeba vyplnit typ vozidla a SPZ. Opět máte na výběr variantu na 10 či 30 dní a samozřejmě roční známku.

Pokud bydlíte ve větším městě jako je Brno, na letiště do Vídně nebo Bratislavy jezdí i MHD, například Flixbus. Je však třeba vyrazit dříve a počítat s případným zpožděním spojů. 

Časová rezerva na cestu

Krom 2-3 hodin rezervy na letišti si na cestu samotnou nechte alespoň hodinu rezervu pro případ nečekané události nebo kolon. Pokud míříte na letiště ve Vídni v čase ranní nebo odpolední špičky, dejte si rezervu klidně i větší, kolony jsou zde téměř zaručené. I my jsme málem zmeškali let do Barcelony, když nás na hodinu zdržela zcela nečekaná kolona hned na hranicích a další hodinu nás zdržela špička ve Vídni. Letiště jsme proběhli bleskovou rychlostí a u Gate se za námi zavřely dveře. 

Před odletem

Co všechno je potřeba zařídit těsně před odletem?

Je potřeba provést check-in a uložit nebo vytisknout si palubní vstupenky. Nachystat si cestovní doklady pro všechny cestující, klasické kartičky pojištěnce z ČR, kartičky k cestovnímu pojištění, adresu ubytování včetně kontaktu na majitele a hotovost v cizí měně. I nyní je dobré ověřit si podmínky vstupu do dané země, občas ještě některé země vyžadují Covid Green Pas a příletový formulář.  

 

Parkování na letišti - Vídeň, Bratislava, Norimberk

Vídeň

Panda Parken: 2 minuty od letiště, transport zajištěn, bezplatná rezervace zdarma
Parkoviště C na letišti - nejlevnější varianta na oficiálním parkovišti letiště
Parktiger - nejlevnější varianta o které vím, je potřeba dojet na letiště MHD

Bratislava

Parkoviště přímo před letištěm, zaplatíte v klasickém parkovacím automatu při odjezdu.
Zdarma: parkoviště u obchodního domu Ikea
Je vzdálené 2 km a jede z něj na letiště linka 61 a 96

Norimberk

Tip z cestovatelských skupin: P12 Easy parking ověřit

Co Vás čeká na letišti?

Odbavení zavazadel

Pokud máte kufr či dětské vybavení k odbavení, začnete u odbavovací přepážky. Přepážky jsou obvykle hned u vchodu na letiště. Její číslo najdete na informačních tabulích u svého letu. 

Zde předložíte palubní lístky, pasy či občanské průkazy a kufry či další vybavení k odbavení (jako třeba kočárek, autosedačku atp.).

Pokud máte k odbavení pouze kočárek, můžete se této řadě vyhnout. Štítek Vám na něj nalepí i personál u odletové brány (Gate). K odletové bráně míříte i se zavazadly, které máte zaplacené v rámci Priority Boarding. Tato zavazadla se neodbavují a neváží. Často se však kontrolují jejich rozměry před vstupem do letadla. Kontrola probíhá tak, že se zavazadlo musí vejít do kontrolního koše. Doporučuji tedy zavazadlo měkké a tvárné, nikoli skořepinový kufr.

 

Naopak kufry k odbavení doma i zvažte. Stačí na osobní váze. Musí splňovat váhový limit dle velikosti zavazadla, které jste si zaplatili. Malé kufry mívají limit 10 kg, velké 20 kg.

 

Odbavovací přepážka většinou zavírá 40 minut před plánovaným odletem letadla. Na letiště se doporučuje dorazit alespoň dvě hodiny před plánovaným odletem, abyste všechny kontroly v klidu zvládli. Nejdříve si nechte odbavit zavazadla, projděte kontroly a kávu si v klidu vychutnejte až u odletové brány. 

 

Kočárek si můžete nechat až k letadlu. Tam ho složený předáte personálu nebo položíte pod schody či ke vchodu letadla. Je tam na něj označený prostor.

 

Záleží, zda budete nastupovat po schodech nebo tunelem. Odtud bude putovat do podpalubí. Na kočárek si pořiďte alespoň levný obal. Bez něj Vám případnou reklamaci poškození zaručeně neuznají. Po příletu kočárek naleznete buď pod schody letadla, nebo u pásů s odbavenými kufry. Právě jeden z nich bývá vyhrazen přímo pro kočárky a nadměrná zavazadla.

Již za vchodem do letištní haly naleznete kavárny a občerstvení. Nyní však není vhodná doba na to dát si v klidu kávu. Nejdříve projděte všechny kontroly a kávu si dejte až u odletové brány.

 

Pasová a bezpečnostní kontrola

Pasová kontrola se Vás týká pouze pokud letíte mimo EU a Schengen. Stačí se postavit do řady a ukázat personálu pas.

Bezpečnostní kontrola už probíhá u každého letu. Zde bývají samostatné fronty pro rodiny s dětmi. Mrkněte, zda někde nevidíte značky s obrázkem rodiny, ať zbytečně nečekáte ve frontě s ostatními.

 

Do připravených boxů budete muset ke kontrole vyndat veškeré tekutiny, gely a pasty. Objem jednotlivého balení nesmí být větší než 100 ml. Celkový objem tekutin nesmí přesáhnout 1 litr. Navíc musí být tato balení uložená v průhledném, opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku.

 

Do boxů vložíte i elektroniku, pokrývku hlavy, pásek či bundu. Na palubě jsou některé předměty zakázány, seznam pro Ryanair najdete ZDE. Určitě si prostudujte i pravidla pro množství povolených tekutin ZDE.

Pokud jste si s sebou k letadlu vzali kočárek, zde ho budete muset složit a dát na pás ke kontrole rentgenem. 

Na letištích najdete mezi bezpečnostní kontrolou a odletovou bránou bezcelní obchody, dětské koutky a občerstvení. 

 

Kontrola u odletové brány (Gate)

Dále pokračujete k odletové bráně (Gate), kde už Vás čeká poslední kontrola pasů a palubních lístků. Poté nastupujete do letadla. Číslo odletové brány svého letu najdete na informačních tabulích na letišti. Zobrazí se přibližně půl hodiny před plánovaným odletem.

Právě u odletové brány si můžete nechat oštítkovat kočárek, pokud jste tak neudělali u odbavovací přepážky. A právě zdá Vám může personál letecké společnosti kontrolovat rozměry zavazadel, které s sebou máte na palubu. Musí se vejít do kovové klece letecké společnosti. Právě proto doporučuji kupovat zavazadla měkká a tvárná, určitě ne skořepinové kufry, které nezmáčknete. Kočárek odevzdáte složený buď u vstupu do letadla, kde je na něj vyhrazený označený prostor (pokud nastupujete tunelem) a nebo pod schody letadla (pokud nastupujete po schodech).

Po příchodu do letadla vyhledejte svá místa k sezení, která jsou uvedena na palubní letence. Jde o kombinaci čísla a písmena. Dejte batoh pod sedadlo před Vámi a větší zavazadlo do prostoru nad Vaší hlavou. Posaďte se a připoutejte sebe i děti. Veškerou elektroniku jako notebook či telefon vypněte nebo uveďte do režimu letadlo. Před vzletem Vás personál poučí o bezpečnosti v letadle. Po vzletu je možno použít toalety, personál bude procházet s nabídkou jídla a pití, později i s duty free nabídkou, kterou tvoří parfémy a jiné drobnosti. Platit lze vždy kartou, někdy i hotově v EURech, Ryanair myslím přijímá aktuálně pouze platby kartou a Wizz i hotovost. 

Po přistání najdete svůj kočárek opět pod schody letadla nebo u pásů s odbavenými zavazadly – většinou jsou u samostatného pásu s nadměrnými zavazadly, nikoli u pásu, kde najdete odbavená zavazadla ze svého letu. Od letadla pokračujte k východu, následujte značky Exit. Informační tabule Vám sdělí, u kterého pásu najdete svá zavazadla, pokud jste nějaká odbavovali. 

Parkování na letišti - Praha, Katovice, Berlín

Praha

Chcete si maličko připlatit za komfort? Pak zvolte AeroParking, rezervujte online, storno je bezplatné: (https://www.prg.aero).
Levnější je GOparking, čeká Vás transfer 3 min k letišti a je v ceně, rezervujte online na www.goparking.cz.

Katovice

Katowice AirPort přímo u letiště: www.katowice-airport.com/cs

Berlín

Klepněte na tlačítko Upravit a změňte tento text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. UT elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinaru dapibus leo.

Jak pokračovat z letiště na ubytování ?

Ve většině destinací používáme místní MHD.

Jak si zjistit spoje?

1. Vygooglujte si je: 

How to get from… to… Jak se dostat z… do…

How to get from the airport in Podgorica to Budva.

2. Zeptejte se majitele ubytování

Při rezervaci přes booking.com nebo airbnb.cz budete mít možnost kontaktovat majitele přes políčko určené na dotazy a zeptat se na cestu z letiště na jeho apartmán či hotel.

Pokud je cesta MHD komplikovaná nebo zdlouhavá, volíme taxíka.

Taxi většinou není problém odchytit přímo na letišti. Z letištní haly následujte šipky k východu směrem ke stanovišti taxíků. Stačí mít připravenou adresu ubytování a je vhodné se předem zeptat na přibližnou cenu, popřípadě zda taxi přijímá platbu kartou, pokud s sebou nemáte větší obnos v hotovosti.

Hi, we need to get to…. Can you tell me the approximate price for the journey? Do you accept card payments?

Taxi je možné si objednat i předem. Tuto možnost jsme volili například v Černé Hoře, kde nás čekala dlouhá cesta z města Podgorica až do Budvy. Tento postup doporučuji především na východě. Na taxikáře stojící na letišti jsem četla nehezké reference a tak jsem si vygooglovala Taxi from Podgorica airport to Budva a předem si za fixní cenu domluvila taxikáře, který na nás počkal. Za čekání při spoždění letu si neúčtoval příplatky, cena byla konečná a předem dohodnutá emailem.

Neumíte mluvit anglicky nebo jiným jazykem, kterým se v destinaci mluví? To vůbec nevadí, použijte Google Překladač. Kvalita překladu je opravdu výborná a bude pro Vás tedy velmi jednoduché se s kýmkoli přes emaily domluvit a přeložit si naopak jeho instrukce do češtiny. 

Příjezd na ubytování

Většinou se s majitelem předem domluvíme, v kolik hodin na nás bude před apartmánem čekat. Při odchodu z letiště ještě napíšeme sms majiteli na telefonní číslo, které si potvrdíme před příletem a upřesníme čas, na který se odhadem stíháme dopravit k apartmánu. 

Při předávání klíčů si byt budete moci prohlédnout a je vhodné se domluvit, jak proběhne check-out, tedy odchod z bytu. Většinou stačí, když klíče od bytu necháte na stole a zabouchnete dveře. Málokterý majitel chce u vašeho odchodu být, navíc často odjíždíme na letiště velmi brzy ráno. Ke komunikaci můžete opět využít Google Překladač, případně si nějaké jednoduché věty připravit.

Hello, we are leaving the airport now and taking taxi (bus, train) to the apartment. We should arrive around 12. Will you wait for us as agreed? Thank you, Marie

Curabitur sagittis hendrerit ante

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Integer malesuada. Aliquam in lorem sit amet leo accumsan lacinia. Sed convallis magna eu sem. Integer in sapien.

Curabitur sagittis hendrerit ante. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec iaculis gravida nulla. Sed elit dui, pellentesque a, faucibus vel, interdum nec, diam.

Aliquam erat volutpat

In laoreet, magna id viverra tincidunt, sem odio bibendum justo, vel imperdiet sapien wisi sed libero. Morbi scelerisque luctus velit. Etiam egestas wisi a erat. Vivamus luctus egestas leo. Fusce nibh. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Maecenas lorem. Etiam quis quam.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. In enim a arcu imperdiet malesuada. Sed convallis magna eu sem. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna.

Nulla quis diam. Integer pellentesque quam vel velit. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Curabitur ligula sapien, pulvinar a vestibulum quis, facilisis vel sapien. Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum.