Hned jak se v půlce června 2020 otevřely hranice, vyrazili jsme autem do městečka Portorož ve Slovinsku. Slovinsko v té chvíli platilo za zemi bez Covidu. To však nebyla jeho jediná výhoda. Proč se tedy s dětmi vydat autem právě na slovinské pobřeží?

Výborná dojezdnost

Cesta od nás z Pálavy trvá pouze 6 hodin čisté jízdy. Vyjeli jsme uprostřed noci a kolem poledne už jsme pojídali kalamáry na nádherné písečné pláži. Vyhli jsme se kolonám a děti většinu cesty prospaly. Stačily nám po cestě tedy dvě přestávky na benzinkách a cesta se protáhla pouze na 7 hodin. Slovinsko je pro rodiny s dětmi ideální destinací z pohledu dostupnosti.

Jeďte přes noc a z jihu republiky cestu s pár přestávkami zvládnete za neuvěřitelných 7 hodin.

Písečná pláž ve městě Portorož

Ve městečku Portorož najdete písečnou pláž obklopenou dvěma moly. Vstup do moře je pozvolný. Hned za pláží je malé dětské hřiště a moderní kavárna a zmrzlinárna Cacao. V okolí je mnoho výborných restaurací, hned přes cestu placené parkoviště a vedle něj supermarket. Tato pláž byla naším oblíbeným místem k odpočinku. Cokoli jsme s malými dětmi mohli během dne potřebovat bylo jen pár kroků od nás.

Ubytujte se v docházkové vzdálenosti od Portorož Beach Central a písečnou pláž a vše potřebné budete mít pěkně po ruce.

Procházky

A protože milujeme procházky a rádi objevujeme nová místa, opravdu nás potěšilo, že z Portorože vedou tři okružní stezky. 

Oranžovou se dostanete po pobřeží do městečka Piraň. Trasa je vhodná i pro kočárek a po cestě se můžete vykoupat.

Skvostem Piraně je promenáda Prešernovo nábřeží. Vede k mysu Madona a soše mořské panny a na jejím konci najdete betonovou a kamenitou pláž, u které jsme si udělali přestávku na koupání. Když se nám podařilo nabrat novou energii, vydali jsme se od pláže cestou na kopec a došli ke Kostelu sv. Jiří v benátském stylu. Piraň odsud můžete obdivovat pěkně z výšky a věřte mi, že výhled opravdu stojí za to. 

Modrá stezka Strunjan je velice náročná, ale stojí za to. Začíná 550 metrů dlouhým tunelem Valeta, kterým původně jezdil vlak do italského města Terst. Nyní jsou však koleje zabetonované. Pod tunelem najdete dětské hřiště ve stínu stromů právě s miniaturou tohoto tunelu.

Pokračuje přes Strunjanské soliny, ve kterých se z mořské vody získává sůl odpařováním. Dále vede přes dechberoucí přírodní rezervaci Strunjan s výhledem na unikátní útesy. Jedním z nich je Mys Ronek v Měsíčním zálivu. Za přírodní rezervací jsme si opět odpočinuli na zdejší pláži a pak nás čekal ještě náročný výstup do kopců, přes které jsme se potřebovali dostat zpět domů.

Zelená stezka je nejkratší a vede ve stínu stromů až k parku Forma Viva. V parku naleznete kamenné sochy a užijete si nádherný výhled na moře a okolí. Za parkem se dostanete opět na pobřeží a kolem dětského hřiště dojdete přes kemp až k písečné pláži u kavárny Cacao. Po cestě si můžete zaplavat a občerstvit se v baru vedle kempu. Detailní popis všech tří okružních cest včetně mapek najdete v mém eBooku S dětmi na pláž autem SLOVINSKO. 

Prozkoumáte krásy okolí pěšky:

Zelená trasa Seča 7km (2 hod)

Oranžová trasa Piraň 9km (2,5 hod) 

Modrá trasa Strunjan 12 km (3 hod)

S dětmi je oranžová i zelená trasa včetně koupání na celodenní výlet. Modrou doporučuji naplánovat částečně autem.

Výlety

Jestliže Vás Portorož omrzí, za pár minut se autem dostanete do útulného rybářského městečka Isola. Isola je ideální na celodenní koupací výlet s malými dětmi. Promenádu lemuje zalesněný park, pláže jsou kamenité a místo je útulné. Naleznete zde i dětské hřiště a restauraci.

Dalším tipem na výlet od nás je město Koper. Koper je větší než Isola, ale procházkou po okraji města se dostanete poměrně rychle až k městské pláži. Naše děti si pláž užily. Hřiště v podobě velké plastové lodě ve stínu stromů je zabavilo na několik hodin. Hned za ním je pískoviště pod stínem natažené plachty a za ním kamenitá pláž. I zde najdete bar a zmrzlinárnu, mezi kterými jsou toalety. Zázemí pro rodiny s dětmi je zde naprosto ideální.

Za městskou pláži je přístav, ze kterého můžete pozorovat výletní a nákladní lodě. Zpět k autu se tedy vydejte přístavem a pak nahoru na Titovo náměstí. Toto náměstí je skvostem starého města vybudovaného v benátském stylu. Jeho dominantou je městská věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Vedle kostela se nachází nejstarší kavárna ve městě. 

Jako bonus se můžete vydat do blízkého italského města Terst. Na jeho okraji naleznete nádherný zámek Miramare a jeho zahrady. Ve městě samotném můžete obdivovat pozůstatky římského divadla a skvostné historické náměstí, užít si nespočet kaváren a vyhlídku nad městem.

Vydáte se na výlety autem do útulných měst Isola a Koper. Města jsou velikostí vhodná i pro malé děti.

Na slovinském pobřeží Vás zkrátka čeká nové dobrodružství každý den.

Jako bonus zavítáte do italského města Terst.

Pokud máte rádi malá útulná města a dlouhé procházky, Portorož je destinace přesně pro Vás.

Chcete vyrazit v našich stopách, ale do organizace dovolené a výletů se Vám nechce? Výborně. Vše jsem podrobně naplánovala za Vás ve svém eBooku S dětmi na pláž autem SLOVINSKO. Pomůžu Vám s přípravami na cestu k moři s dětmi, s rezervací ubytování a veškeré výlety jsem pro Vás v eBooku podrobně popsala. Najdete v něm i tipy, kde zaparkovat, kde si s dětmi zaplavat a kde se najíst. Poradím Vám, kde najdete dětská hřiště a kde se můžete zastavit na výbornou kávu. S tímto eBookem staženým v telefonu se na cestách neztratíte. Navíc veškeré aktualizace v něm máte zdarma. Stačí si eBook znovu stáhnout přes odkaz v e-mailu a získáte tak jeho aktuální verzi, kdykoli budete potřebovat.