Kam s dětmi autem k moři? Co kdybyste vyrazili objevit krásy polských Sopot a okolí? Právě v Polsku s dětmi zažijete spoustu dobrodružství za málo peněz. Navíc si do této oblasti můžete i zaletět. Do města Gdaňsk létá velmi levně společnost Ryanair z Prahy.

Když bylo synovi pět měsíců a dceři necelé tři roky, vyrazili jsme na dovolenou do přístavního městečka Sopoty v Polsku.

Dovolenou jsme si všichni neskutečně užili a ráda Vám ukážu, kam se v této destinaci s dětmi vydat.

Pokud toužíte vyrazit v našich stopách a nechce se Vám do samotné organizace, vše jsem pro Vás podrobně sepsala v eBooku S dětmi na pláž autem POLSKO. V eBooku mimo jiné najdete i tip na konkrétní krásný, nový a čistý apartmán se strategickou polohou, ve kterém jsme se ubytovali právě my.

Proč Sopoty s dětmi?

Nekonečné písečné pláže.

Příjemné letním počasí bez veder.

Příjemné ceny.

Neskutečné množství výletů MHD i trajekty, které zvládnete i s dětmi a jsou vhodné pro kočárek.

A kde jsme se tedy ubytovali?

Ubytovali jsme se na okraji Sopot u pláže Jelitkowo. Vede tudy 10 km dlouhá promenáda ve stínu stromů. Naprosto ideální pro kočárek. Kousek od apartmánu byla i zastávka vlaku Gdaňsk Oliwa, ze které jsme vyráželi na výlety. Odkaz na naše ubytování najdete v mém eBooku.

Po písečné pláži jsme se s dcerou vydali pěšky do města Sopoty. S kočárkem můžete vyrazit po souběžné promenádě ve stínu stromů a u kočárku se střídat. Trasa nám s dětmi trvala kolem hodiny pomalé chůze. 

Cestou budete míjet restaurace s posezením přímo na pláži a s nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů za skvělé ceny. Během výletu se můžete kdykoli vykoupat. Vstup do moře je po celé cestě pozvolný a pláže vhodné pro děti.

Dřevěné molo v Sopotech

Vydejte se po písečné pláži či souběžné promenádě procházkou do městečka Sopoty.

Sopoty

Dominantou města je 512 metrů dlouhé dřevěné molo. Vstup na něj je od konce dubna do konce září zpoplatněn.

Z mola odplouvají trajekty do rybářského městečka Hel na stejnojmenném poloostrově. Výlet opravdu stojí za to. Vykoupete se zde na kouzelném cípu poloostrova a budete obdivovat pozůstatky 2. světové války jako bunkry či tank v zákopu. Pokud se vydáte na plavbu trajektem jako my, vstup na molo budete mít v ceně lístku na trajekt. 

Před molem se tyčí Sopotský maják, fontána a konferenční a kongresové centrum Dom Zdrojowy. Procházkou po hlavní ulici Bohaterów Monte Cassino dojdete až k postmoderní budově Křivého domu

Městečko je malé a útulné, nemusíte se tedy bát, že by byla jeho prohlídka pro děti náročná. Veškeré trasy spolu s mapkou, počtem kilometrů a dobou chůze najdete v eBooku S dětmi na pláž autem POLSKO

Rybářské městečko Hel na poloostrově

Projděte se po půl kilometru dlouhém dřevěném mole. Procházkou kolem fontány a Sopotského majáku dojdete po hlavní ulici až k budově Křivého domu.

Gdaňsk

Za pouhých 15 minut se ze zastávky Gdaňsk Oliwa dostanete na hlavní nádraží v Gdaňsku. Už ze samotné budovy hlavního nádraží dýchá historie, stejně jako z celého města.

Právě útokem na Gdaňsk začal Hitler 2. světovou válku.

Vydejte se v našich stopách a stopách polských králů skrz krásy historických bran a ulic po Královské cestě. Po Dlouhé ulici dojdete až k radnici a před ní můžete obdivovat Neptunovu kašnu s bronzovou sochou boha moře

Zelenou bránou dojdete až na nábřeží řeky Moltavy, odkud odplouvají trajekty do mnoha zajímavých destinací. Na druhém břehu bylo vybudováno vyhlídkové kolo Amber Sky. My jsme se na něm i s dětmi svezly a výhled byl opravdu neskutečný.

Vyražte do historického města Gdaňsk a obdivujte jeho krásy z vyhlídkového kola Amber Sky.

Gdyně

Gdyně je průmyslové přístavní město, jehož kulturní život se odehrává na Jižním mole a v jeho okolí. I sem se dostanete do 15 minut vlakem.

A co budete dělat s dětmi v průmyslovém městě?

Procházkou dojdete kolem skvostné fontány až na Jižní molo, odkud odplouvají trajekty a můžete se vydat na výlet například do rybářské vesničky Jastarnia za koupáním.

U Jižního mola kotví historické lodě: plachetnice Dar Pomorza a torpédoborec Blyskawica, ve kterých se nachází muzea. Přímo na mole naleznete i Gdyňské akvárium.

Vedle mola je písečná městská pláž, na které se můžete vykoupat a u ní nádherné dětské hřiště přímo v písku. Hřiště je zcela zdarma. Za ním se nachází pouťové atrakce a další vyhlídkové kolo Wheel of Vision.

I v Gdyni se můžete projít po krásné promenádě Bulwar Nadmorski. za níž najdete ukrytou písečnou pláž.

Projděte se po jižním mole, zamiřte k městské pláži a na dětské hřiště hned za ní. Projděte se po promenádě a po cestě zpět naskočte na vyhlídkové kolo Wheel of Vision. Alespoň dětem ukážete, kde všude jste dnes byli.

Leba

Pokud jste pokročilejší cestovatelé a nebo máte již větší děti, vydejte do městečka Leba vzdáleného od Sopot hodinu a půl autem. 

Procházkou skrz Sloviňský národní park se dostanete až k pohyblivým písečným dunám. Samotný park byl v roce 1977 prohlášen UNESCEM za Světovou biosférickou rezervaci. 

 Největší pohyblivou dunou je Wydma Lacka. Ujít 5,5 km dlouhou cestu k ní trvá pěšky přes hodinu. Cesta národním parkem je vhodná i pro kočárek či odráželo, výlet je však pro malé děti dosti náročný. Cestu si můžete částečně nebo zcela zkrátit eko taxíky, které přes park jezdí až k dunám. Před parkem je nutno uhradit vstupné k dunám – 7 zlotých za dospělou osobu.

Pokud si troufnete na náročnější výlet, vyražte obdivovat krásy Sloviňského národního parku a pohyblivých písečných dun u městečka Leba. 

Závěrem

Chcete-li se přes sezónu vyhnout úmorným vedrům a vyrazit do destinace plné dobrodružství a nekonečných písečných pláží, polské Sopoty jsou úžasnou volbou.

Ceny jsou zde rozumné, možnosti výletů nekonečné a díky útulné velikosti měst a výborné dostupnosti MHD vše zvládnete klidně i s miminkem.

Dovolenou v polských Sopotech si zkrátka užije celá rodina.

Nechce se Vám do plánování výletů? Nevadí, vše jsem pro Vás sepsala v eBooku S dětmi na pláž autem POLSKO. V Průvodci najdete i mapky se vzdáleností a časem jednotlivých tras.