Najít letenky za rozumnou cenu na sezónu 2022 a navíc jen měsíc před odletem byl docela oříšek. Wizz Air však nabízel za slušné peníze lety do Podgorici v Černé Hoře. A jelikož vidět Budvu a zažít záliv v Kotoru byl můj sen, za přibližně 16,000,- Kč jsme my čtyři a jedno příruční zavazadlo odletěli na 12 dní do Černé Hory. Velmi podrobný itinerář k této cestě najdete na mém Hero Hero.

Jak se dostat z Podgorici do Budvy?

Taxíka z letiště jsme si poprvé rezervovali předem. Měli jsme opravdu štěstí. Narazili jsme na spolehlivého parťáka a za skvělou cenu se dostali nejen z letiště do Budvy, ale posléze i zpět na letiště. Cena za jednu cestu v roce 2022 byla 50 EUR. O dětské autosedačky jsme poprosili předem a Drazen nám po cestě kvůli dětem několikrát zastavoval. 

Doporučení a kontakt na Taxi najdete na mém Hero Hero.
Taxi Podgorica

Jaká jsou specifika cestování do Černé Hory?

Černá Hora není součástí EU.

I když je údajně možno z ČR cestovat na občanský průkaz, doporučuji cestovat s pasem.

Na letišti před odletem a po příletu Vás čeká pasová kontrola. 

Měnou jsou eura, spousta míst nebere karty a nejlépe, když máte i drobné. Hotově jsme platili vždy i za taxi.

V zemi je prozatím Roaming.

Po příjezdu je nutno zaplatit na poště do 24 hodin městskou daň. Platbu pak musíte zaregistrovat na Kulturním Informačním Centru. V opačném případě Vám hrozí pokuta.

Becici

Bečiči

My jsme se ubytovali v Bečiči, které navazuje promenádou přímo na pláže Budvy. I v samotném Bečiči si najdete s dětmi zábavu. Je zde vodní park, šlapadla se skluzavkou, spousta úžasných restaurací a barů a procházka po promenádě pozdě večer má své kouzlo. V zadní části promenády v Bečiči, směrem k ostrovu Sv. Stefan, se nachází tunel ve skále, přes který se dostanete na pláž Kamenovo. Od tunelu je večer nádherný pohled na osvětlené Bečiči.

V přední části Bečiči se naopak podchodem u hotelu Iberostar dostanete pěšky přímo na pláže Budvy.

Budva
Budva with kids
Mogren beach
Budva staré město

Budva

Co zažijete a uvidíte?

Historické jádro Starého Města

Pláže s bary, diskotékami a hlasitou hudbou

Procházku kolem skal, sochu tanečnice, výhledy na Budvu a vodní park

Do Budvy se dostanete buď pěšky již zmíněným podchodem u hotelu Iberostar a dál kolem pláží nebo přímým autobusem.

Old Town Budva je lemovaná hradbami, za nimiž Vás uvítají úzké uličky plné kamenných domků a okýnek s občerstvením, různých restaurací a kaváren. Město je přes den v nesnesitelném vedru prázdné a ožívá večer, kdy se s dětmi asi budete trošku motat mezi davy turistů, ale užijete si příjemnější počasí a osvětlené staré město. Náměstí dominuje kostel Sv. Ivana s 36 m vysokou zvonicí. Na stejném náměstí můžete obdivovat kostel sv. Trojice.

Vedle historického centra Budvy, hned za hradbami, je velké náměstí a první pláž, která vede za Budvu.

Pokračujte kolem skal a sochy tanečnice k pláži Mogren. Půjdete cestou necestou, po lávce ve skále, mezi skálami, úzkými cestami přímo nad mořem a pár kroků i přímo vodou. Ze skal a pláží jsou nádherné pohledy zpět na Budvu. Na pláži Mogren 2 navíc najdete obrovský vodní park pro děti od 6 let. 

Ostrovy Sv. Stefan, Sv. Nikola a pláž Hawaii

Co zažijete a uvidíte?

Plavbu na loďce El Nino

Pohledy na ostrov Sv. Stefan

Koupání na ostrově Sv. Nikola s výhledem na Budvu

Na ostrov Sv. Nikola se dostanete pouze loďkou z plastových mol na pláži v Bečiči a z několika míst na pláži v Budvě

Původní obyvatelé už na ostrově Sv. Stefan nežijí a domky měli sloužit pouze k ubytování turistů. Ostrov Sv. Stefan je však aktuálně zcela uzavřen. Můžete se vykoupat na plážích kolem něj a užít si výhled na ostrov.

Zpět k ostrovu Sv. Nikola. Jeho návštěvu rozhodně doporučuji. Vykoupete se zde v nádherné průzračné vodě, pláže jsou ale kamenité a údajně zde mohou být i ježci. Vezměte si s sebou boty do vody.

Projděte se na druhou stranu ostrova a vykoupete se s nádherným výhledem přímo na historickou Budvu. Na této straně ostrova Vás ale pravděpodobně překvapí občasné nárazy vln.

Kotor

Co zažijete a uvidíte?

Historické jádro s hradbami, náměstími a kostely

Pohledy z hradeb na záliv a výletní lodě

Koupání v kouzelném zálivu

Výšlap do kopce Sv. Ivana a výhledy na Kotorský záliv

Kotor je z Budvy vzdálený pouze 16 km a měli byste se do něj dostat autem i autobusem asi za 20 minut. Autobusové spoje a podrobnosti ohledně dopravy najdete na mém Hero Hero.

Kotor je útulné přístavní město, které se rozléhá na konci Kotorského zálivu, skrze který se moře vlévá 29 km do vnitrozemí. Historické jádro Kotoru obepínají vysoké hradby, na které lze bez poplatku vstoupit a vyfotit si kotvící lodě v zálivu. Centrum Vás opět okouzlí úzkými spletitými uličkami, malými náměstíčky, kostelíky nebo třeba kašnou s pitnou vodou. Kolem kašny jsou koťátka, která jsou místní atrakcí. 

Nad městem se můžete vydat na 1200 m dlouhý výšlap do kopce svatého Ivana. My jsme byli v Kotoru večer a výšlap by se dal po západu slunce zvládnout i s dětmi. V úmorném vedru přes den si to nedovedu představit. Bohužel jsme byli limitovaní tím, že jsme chtěli v 21.00 vyrazit autobusem zpět domů a výšlap jsme tedy nestihly. Pohled z výšky na záliv musel být neskutečný.

Kousek dál je park, ve kterém se děti mohou za poplatek klouzat na nafukovacím hradu nebo si půjčit elektrická autíčka. 

Závěrem

Budva je v hlavní sezóně poněkud přelidněná. Teplo na koupání zde však údajně bývá až do konce října. Pokud máte rádi hudbu a dobrou náladu na plážích, Budva bude Vaše krevní skupina.

Nádherné historické jádro potěší rodiče při večerních procházkách, děti si ve dne i během večera užijí spoustu zábavy na plážích i ve městě. A jelikož Černá Hora už dávno neplatí za neobjevenou destinaci, ceny se čím dál více podobají západu. I tak si zde užijete dovolenou za rozumnější peníze, než například ve Španělsku.

Chcete také vyrazit, bez cestovky a podle sebe? Návod na organizaci dovolené najdete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky ZDE.