S dětmi na pláž bez cestovky – jak si zařídíte cestu sami?

„Kéž by ta dovolená vyšla na půlku! Chci tu zůstat další týden!  

Jsou to věty, které Vás napadají na každé dovolené?

Využíváte služby cestovních agentur? A chcete si příští dovolenou zorganizovat sami, za polovinu výdajů a se spoustou dobrodružství? Ráda Vám ukážu, jak na to.

S dětmi a bez cestovky cestuji už téměř osm let. Za tu dobu se pro mě organizace dovolené stala automatickou činností.

Vždy tomu tak ale nebylo. I já jsem zpočátku tápala.

Kde hledat levné letenky? Jak vyzrát na rezervační systém společnosti Ryanair, který mi neustále vnucoval své služby za příplatek? Před dokončením rezervace tak cena levných letenek narostla na pěkný balík. A kde se s dětmi ubytovat? 

Postupem času jsem nabrala cenné zkušenosti a poučila se ze spousty chyb.

Ráda s Vámi budu sdílet svůj jednoduchý postup, se kterým si vše zařídíte snadno a sami.

 

Co a kdy potřebujete zařídit?

Nákup letenek - týdny či měsíce dopředu

Cestovní pojištění a připojištění storna cesty - v den nákupu letenky nebo alespoň 14 dní před odletem

Výběr a rezervace ubytování - nejlépe pár týdnů před odletem

Check-in, příletové formuláře, Covid Green Pass - dva dny před odletem

Růžové pláže v Bari

Letenky

Čím dříve letenky koupíte, tím budou pravděpodobně levnější. S obsazeností letadla ceny u nízkonákladovek rostou.

Kde letenky vybírám? Na www.pelikan.cz v sekci Akční letenky.  Webové stránky třetích stran jsou mnohem přehlednější a lépe se na nich vyhledávají termíny levných letů a destinace. K výběru navíc můžete využít spoustu filtrů, které Vám hledání usnadní.

Letenky však vždy kupuji přímo u přepravce bez zbytečných příplatků. Nejlevnější letenky po Evropě bez přestupu většinou prodává Ryanair a Wizz Air. Proto jsem pro Vás připravila návod krok za krokem včetně printscreenů, díky kterému si se mnou letenky koupíte a přesně budete vědět, za které služby se vyplatí připlatit a které můžete bez starostí odmítnout. Najdete ho jako bonus k eBooku S dětmi na pláž bez cestovky zcela zdarma.

A jaká jsou specifika cestování s dětmi do dvou let?

U společností Ryanair a Wizz Air pro děti do 2 let nekupujete letenku, ale platíte za ně Infant Fee. Dítě Vám pak sedí na klíně. Přeprava kočárku je zdarma. Kočárek si necháte odbavit buď spolu se zavazadly nebo u odletové brány, kde Vám na něj nalepí identifikační štítek. Můžete si ho vzít až k letadlu, kde ho odevzdáte personálu. Doporučuji si na něj koupit alespoň levný obal.

Pro dítě do dvou let si můžete vzít i nadlimit tekutin a dětských příkrmů, kolik na cestu potřebujete. 

Letenky si vyhlédněte na přehledném webu Pelikánu. Samotnou rezervaci pak proveďte přímo u přepravce.

Za děti do 2 let platíte místo letenky Infant Fee a v letadle Vám sedí na klíně. Kočárek přepravujete u Ryanair i Wizz Air zdarma. 

Black Sand Beach na ostrově Santorini

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění jsme si vždy zařizovali těsně před odletem. Posledních pár let však při cestě letadlem volíme i Připojištění storna cesty. To je většinou potřeba sjednat spolu s cestovním pojištěním jako doplňkovou službu a většina pojišťoven vyžaduje, aby bylo sjednáno v den nákupu první služby tedy letenky. 

Já nás pojišťuji přes Axu, která umožňuje sjednat toto připojištění až 14 dní před odletem. V den nákupu letenky už se mi další věc většinou řešit prostě nechce. Aktuálně jejich připojištění storna cesty zahrnuje i případnou karanténu či pozitivní test před odletem. Spoluúčast je 20% ze strany klienta. 

Pokud cestujeme k moři autem, místo tohoto připojištění volíme Autoasistenci na cestách. 

Při cestě letadlem se k Cestovnímu pojištění vyplatí sjednat i Připojištění storna cesty. Nejlépe v den zakoupení první části zájezdu, u pojišťovny Axa lze sjednat až 14 dní před odletem.

Přírodní bazén na ostrově Tenerife

Výběr a rezervace ubytování

Nejčastěji rezervuji ubytování přes Booking.com. Pokud si nevyberu, rezervuji na Airbnb.cz. K závazné rezervaci je většinou potřeba zadat své údaje z kreditní karty. Ujistěte se, že na ní máte povolené platby přes internet.

Vybírám vždy apartmán s kuchyní a nejlépe i s pračkou, protože cestujeme minimalisticky se dvěma malými kufry pro celou rodinu i na 14 dní. Potřebujeme tedy prát. Většinou volím ubytování blízko pláže a také nádraží či zastávky, pokud plánujeme výlety MHD. 

Před samotnou rezervací si určitě pročtěte i reference předchozích návštěvníků a zkontrolujte, zda a do kdy se dá rezervace bezplatně zrušit. Přesný návod k rezervaci ubytování najdete opět v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky.

Bojíte se, že se s místními nedomluvíte? Při rezervaci budete mít možnost kontaktovat hostitele. Případné dotazy si můžete připravit přes Google překladač. Když jsme nedávno letěli do Bari, paní majitelka se mnou komunikovala pouze v italštině. I když umím italsky maximálně pozdravit a poděkovat, díky překladači jsme se efektivně domluvily.

A co Vás bude asi zajímat? Já se vždy ptám, jak se dostanu z letiště k ubytování MHD a jak mohu majitele či majitelku kontaktovat, až dorazíme k ubytování. Také dávám vědět, v kolik hodin přistává naše letadlo a v kolik hodin přibližně dorazíme na apartmán.

Ubytování hledejte na serveru Booking či Airbnb. Nejlépe takové, které se dá bezplatně zrušit i krátce před předpokládaným příjezdem.

Ikonický zámek ve městečku Leba v Polsku

QR kódy

K odletu budete potřebovat následující QR kódy, vyplňte a vytiskněte si:

Check-in

Covid Green Pass

Příletový formulář

Před samotným odletem je potřeba troška papírování. 

1. U letecké společnosti proveďte 2 dny předem Check-in. Zadejte požadované údaje z pasu o všech cestujících. Palubení lístek s QR kódem si pak buď vytiskněte nebo stáhněte do mobilu.

2. I když nám Covid Green Pass či potvrzení o provedeném testu zatím nikdo na letišti nekontroloval, je vyžadován pro vstup do většiny zemí a věřím, že kontroly budou brzy přísnější. Pokud nejste očkovaní nebo nemáte potvrzení o prodělání Covidu v posledních 180 dnech, čeká Vás před odletem pravděpodobně PCR či antigenní test, na který se budete muset předem objednat. Dostupnost volných termínů přes léto bývá horší a doporučuji si udělat rezervaci na test klidně 2-3 týdny dopředu.

Před vstupem do země navíc Váš test nesmí být příliš starý. U antigenního je platnost většinou 48 hodin od odběru a u PCR 72 hodin od odběru. Nějakou dobu navíc budete čekat na výsledky. Dobu platnosti testů ve Vaší cílové zemi si vždy zkontrolujte v odkazu níže (Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí).

My většinou volíme PCR test a objednávám nás cca 48 hodin před odletem, tedy pokud je platnost 72 hodin po odběru. Ten stejný den míváme většinou výsledky a zbývá mi i dostatek času na další papírování.

V Brně Vám mohu doporučit laboratoř Hola Biolabs, která Vám zašle výsledky velmi rychle a případné problémy se stažením certifikátu řeší efektivně. PCR testy navíc provádí i šetrným stěrem ze slin pod jazykem.

Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí najdete ZDE.

Covid Green Pass tedy Digitální EU Covid Certifikát si stáhnete ZDE. Stačí zadat číslo OP a rodné číslo. Později ještě kód, který Vám přijde na mobil.

3. Většina zemí má nyní svůj příjezdový formulář, ve kterém uvedete detaily své cesty včetně adresy ubytování. Většinou je zde vyžadováno uvést i číslo letu a sedadlo, na kterém budete sedět. Vše najdete na palubním lístku po provedení Check-inu. Po vyplnění získáte QR kód, který si vytisknete či stáhnete do mobilu. Odkaz na příjezdový formulář najdete v podmínkách pro vstup do země v odkazu výše.

Podobný postup Vás čeká před návratem:

Je potřeba mít provedený Check-in pro zpáteční cestu u letecké společnosti, vyplnění příletový formulář do ČR, který najdete ZDE. Je možné, že se před příletem budete muset ještě jednou otestovat, to zjistíte ZDE. Test může navíc vyžadovat i letecká společnost, například Ryanair se řídí pokyny destinace a nám zatím vždy pouze kontroloval příjezdový formulář. Malé děti mají často z testování výjimku.

Promenáda ve městě Piraň ve Slovinsku

To je ve zkratce veškeré zařizování, které Vás čeká. Ta příjemnější část je plánování výletů. Můžete se inspirovat na Instagramu či Googlu po zadání názvu destinace nebo na mé FB Fanpage S dětmi na pláž. Najdete zde spoustu tipů na destinace i výlety na místě.

Pokud Vám tento stručný návod nestačí a potřebujete postup podrobněji vysvětlit, mrkněte můj eBook S dětmi na pláž bez cestovky. Obsahuje i kapitolu o výběru vhodného kočárku k cestování či o tom co zařídit před cestou, pokud se chystáte vyrazit k moři autem.

Věřím, že příště se i Vy vydáte na svoji cestu bez cestovky, za polovinu výdajů a přesně podle svých představ.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.