Také se Vám z žádné dovolené nechce domů a přejete si zůstat alespoň další týden? Kde na něj ale vzít finance?

Co kdybyste si příští dovolenou zorganizovali sami, bez cestovky a za polovinu výdajů? Ráda Vám ukážu jak na to.

S dětmi a bez cestovky cestuji už téměř deset let. Za tu dobu se pro mě organizace dovolené stala automatickou činností.

Vždy tomu tak ale nebylo. I já jsem zpočátku tápala.

Kde hledat levné letenky? Jak vyzrát na rezervační systém společnosti Ryanair, který mi neustále vnucoval své služby za příplatek? Před dokončením rezervace tak cena levných letenek narostla na pěkný balík. A kde se s dětmi ubytovat? 

Postupem času jsem nabrala cenné zkušenosti a poučila se ze spousty chyb.

Ráda s Vámi budu sdílet svůj jednoduchý postup, se kterým si vše zařídíte snadno a sami.

 

Co a kdy potřebujete zařídit?

Nákup letenek - týdny či měsíce dopředu

Cestovní pojištění a připojištění storna cesty - v den nákupu letenek pokud cestujete za méně než 15 dní nebo do 3 pracovních dnů od nákupu letenek.

Výběr a rezervace ubytování - nejlépe pár týdnů před odletem

Odbavení on-line, rezervace parkování na letišti - pár dní před odletem

Růžové pláže v Bari

Letenky

Čím dříve letenky koupíte, tím budou pravděpodobně levnější. S obsazeností letadla ceny u nízkonákladovek rostou.

Kde letenky vybírám? Na www.pelikan.cz v sekci Akční letenky.  Webové stránky třetích stran jsou mnohem přehlednější a lépe se na nich vyhledávají termíny levných letů a destinace. K výběru navíc můžete využít spoustu filtrů, které Vám hledání usnadní.

Letenky však vždy kupuji přímo u přepravce bez zbytečných příplatků. Nejlevnější letenky po Evropě bez přestupu většinou prodává Ryanair a Wizz Air. Proto jsem pro Vás připravila návod krok za krokem včetně printscreenů, díky kterému si se mnou letenky koupíte a přesně budete vědět, za které služby se vyplatí připlatit a které můžete bez starostí odmítnout. Najdete ho jako bonus k eBooku S dětmi na pláž bez cestovky zcela zdarma. Máte raději video návody? Chcete moji osobní podporu při plánování dovolené? Připojte se za malý poplatek do mé komunity na Herohero. Registrace na platformu i její užívání je velmi jednoduché a odběr můžete kdykoli odhlásit. Získáte jak podrobné, výstižné a jasné video návody, tak i itinerář k destinacím včetně doporučení, jak se v každé destinaci dostat z letiště na ubytování.

A jaká jsou specifika cestování s dětmi do dvou let?

U společností Ryanair a Wizz Air pro děti do 2 let nekupujete letenku, ale platíte za ně Infant Fee. Dítě Vám pak sedí na klíně. Přeprava kočárku je zdarma. Kočárek si necháte odbavit buď spolu se zavazadly nebo u odletové brány, kde Vám na něj nalepí identifikační štítek. Můžete si ho vzít až k letadlu, kde ho odevzdáte personálu. Doporučuji si na něj koupit alespoň levný obal.

Pro dítě do dvou let si můžete vzít i nadlimit tekutin a dětských příkrmů, kolik na cestu potřebujete. Více podrobností o cestování s dětmi do 2 let vysvětluji na platformě Herohero.

Letenky si vyhlédněte na přehledném webu Pelikánu. Samotnou rezervaci pak proveďte přímo u přepravce.

Za děti do 2 let platíte místo letenky Infant Fee a v letadle Vám sedí na klíně. Kočárek přepravujete u Ryanair i Wizz Air zdarma. 

Black Sand Beach na ostrově Santorini

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění jsme si vždy zařizovali těsně před odletem. Posledních pár let však při cestě letadlem volíme i připojištění storna cesty. To je většinou potřeba sjednat spolu s cestovním pojištěním jako doplňkovou službu a většina pojišťoven vyžaduje, aby bylo sjednáno v den nákupu první služby tedy letenky. 

Já nás pojišťuji u pojišťovny ERV. Pojištění je dražší, má však komplexní krytí. Pojišťovna ERV je navíc partnerem těch největších cestovních kanceláří a mezi cestovateli má výbornou pověst. Připojištění storna zájezdu je nutné sjednat do tří pracovních dnů od rezervace první služby zájezdu a pokud cestujete za méně než 15 dní, je potřeba toto připojištění sjednat v ten stejný den, kdy jste zarezervovali první službu zájezdu.  Spoluúčast je ve většině případů 20 % ze strany klienta. 

Pokud cestujeme k moři autem, volíme připojištění Cesty autem.

Při cestě letadlem se k cestovnímu pojištění vyplatí sjednat i připojištění storna cesty. To je často potřeba sjednat již v den zakoupení první služby zájezdu, u pojišťovny ERV do 3 pracovních dnů od nákupu první služby. Pokud cestujete za méně než 15 dní, také u ERV musíte sjednat připojištění storna cesty už v den nákupu první služby. 

Přírodní bazén na ostrově Tenerife

Výběr a rezervace ubytování

Nejčastěji rezervuji ubytování přes Booking.com. Pokud si nevyberu, rezervuji na Airbnb.cz. K závazné rezervaci je většinou potřeba zadat své údaje z kreditní karty. Ujistěte se, že na ní máte povolené platby přes internet.

Vybírám vždy apartmán s kuchyní a nejlépe i s pračkou, protože cestujeme minimalisticky se dvěma malými kufry pro celou rodinu i na 14 dní. Potřebujeme tedy prát. Většinou volím ubytování blízko pláže a také nádraží či zastávky, pokud plánujeme výlety MHD. 

Před samotnou rezervací si určitě pročtěte i reference předchozích návštěvníků a zkontrolujte, zda a do kdy se dá rezervace bezplatně zrušit. Přesný návod k rezervaci ubytování najdete opět v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky a ve video návodech na Herohero.

Bojíte se, že se s místními nedomluvíte? Při rezervaci budete mít možnost kontaktovat hostitele. Případné dotazy si můžete připravit přes Google překladač. Když jsme nedávno letěli do Bari, paní majitelka se mnou komunikovala pouze v italštině. I když umím italsky maximálně pozdravit a poděkovat, díky překladači jsme se efektivně domluvily.

A co Vás bude asi zajímat? Já se vždy ptám, jak se dostanu z letiště k ubytování MHD a jak mohu majitele či majitelku kontaktovat, až dorazíme k ubytování. Také dávám vědět, v kolik hodin přistává naše letadlo a v kolik hodin přibližně dorazíme na apartmán.

Ubytování hledejte na serveru Booking či Airbnb. Nejlépe takové, které se dá bezplatně zrušit i krátce před předpokládaným příjezdem.

Ikonický zámek ve městečku Leba v Polsku

QR kódy

K odletu budete potřebovat

palubní vstupenky, které získáte po odbavení online

Pro cestu tam i zpět je nutné se před odletem odbavit online. Pokud máte zaplacená sedadla, u společností Ryanair a Wizz Air se můžete odbavit až 30 dní před odletem. Zvládnete si tedy pravděpodobně odbavit obě cesty ještě z pohodlí domova.

Pokud zaplacená sedadla nemáte, budete se muset odbavit nejdříve 2 dny před odletem a cestu zpět si odbavíte na dovolené.

Jestliže plánujete parkovat na letišti, je dobré si místo zarezervovat alespoň několik dní předem. Na většině parkovišť je to potřeba. Pokud je rezervace nezávazná, zarezervujte si parkovací místo klidně několik týdnů dopředu. Tipy na parkoviště rovněž najdete v mém eBooku. 

Promenáda ve městě Piraň ve Slovinsku

To je ve zkratce veškeré zařizování, které Vás čeká. Ta příjemnější část je plánování výletů. Můžete se inspirovat na Instagramu či Googlu po zadání názvu destinace nebo na mém Herohero, kde mám podrobně popsané destinace, které jsme s dětmi navštívili. Najdete zde i podrobně popsané výlety a vysvětlení, jak se pohybovat v destinaci.

Věřím, že příště se i Vy vydáte na svoji cestu bez cestovky, za polovinu výdajů a přesně podle svých představ.