Tak jsme tady! Hladce jsme prošli všechny kontroly na letišti, kde jsme předkládali QR code, negativní PCR test, prošli termokamerou a s dcerkou absolvovali několik otázek u dětské lékařky.

A teď hurá do světa. Před východem z letiště jsme naskočili na autobus číslo 111, který nás čtyři dovezl za 12 EUR během 20 minut až na zastávku Costa Adeje. Přímo před náš apartmán. Před branou nás uvítal Pedro, který se o apartmán staral. Předal nám klíče od apartmánu, ofotil si naše PCR testy a my se vydali přímo na pláž…

Areál Viñas del Mar se dvěma bazény, pračkou a kuchyní se stal naším domovem na dalších 14 dní. Nic nám tu nechybělo. Pět minut chůze od nás byl obchod, knihkupectví s tiskárnou, pláž a spousta restaurací. Druhým směrem zase nemocnice a autobusová zastávka. Vše bylo jednoduše po ruce.

Jaká byla na Tenerife opatření?

Omezený pohyb osob po 22:00
Omezený pohyb mezi ostrovy
Roušky
Uzavřená dětská hřiště
Uzavřené vnitřní prostory restaurací
Uzavřené sprchy na plážích

Aktuální opatření můžete najít ZDE.

Během našeho pobytu panovala přísná Velikonoční opatření, na která pak navázal stupeň číslo tři.
Oficiální restrikce byly tedy velmi přísné. My však pociťovali volnost a vděčnost za kus normálního života.

Roušky se musely nosit všude, výjimkou byl sport a pobyt na pláži, pokud jste se po ní tedy nepohybovali. V realitě se kdekoli kolem oceánu většinou nosily pod bradou a lidé dýchali ten úžasný vzduch. S minimem turistů nebyly rozestupy problém.

Ve městě už lidé roušky nosili spíše pod nosem. Řádně nasazené je měli pouze v uzavřených prostorech nebo když se k nim někdo přiblížil – jako vyjádření úcty a respektu k druhé osobě.

Vnitřní prostory restaurací byly uzavřené. Většina podniků zde ale ani vnitřní prostory nemá a funguje celoročně formou zahrádek.

Dětská hřiště byla uzavřená páskami. V okolí Playa de las Americas však byly pásky strhané a z hřiští se ozýval dětský smích.

Na plážích byly uzavřené sprchy, aby se u nich lidé neshromažďovali. Na svých výletech jsme ale objevili i pláže, které toto nařízení ignorovaly a sprchy zde byly v provozu.

Pohyb trajekty mezi ostrovy byl omezen, vyžadoval formulář a PCR test ne starší 72 hodin.

Po desáté hodině platil omezený pohyb osob venku. Jednou jsme se na výletě zapomněli a dorazili domů o pár minut později. Po cestě jsme viděli, že na některých místech už s předstihem rychle balili a uzavírali podniky. V okolí našeho ubytování však hosté ještě v deset hodin s úsměvem dopíjeli svůj drink, číšníci hýřili vtipem a hudba hrála. Samozřejmě také zavírali, ale s klidem a dobrou náladou.

Věřím, že tato pohodová atmosféra na ostrově brzy skončí. Jakmile začnou přijíždět turisté a ostrov se začne plnit, bude policie pravděpodobně více dohlížet na dodržování pravidel.

Jak jsme trávili našich 14 dní na tomto krásném ostrově?

Los Cristianos
minigolf
Beach Club Hotel Villa Cortes
Costa Adeje
Playa del Duque

Většina zábavních parků byla zavřená a pohyb mezi ostrovy byl omezen. I přesto jsme si dovolenou neskutečně užili. Počasí bylo příjemně letní, bez úmorných veder. Na koupání v oceánu to rozhodně bylo a když už přišly mraky a zvedl se vítr, stačilo mít po ruce lehký svetřík či mikinu.

Z Playa de las Americas jsme se vydali procházkou po pobřeží směrem k Los Cristianos. Po cestě jsme viděli nádherné písčité pláže s černým pískem. Kamenité pláže, na kterých každá vlna rozhýbala kameny cinkající o sebe a také skalnaté pláže, v jejichž ďolících se tvořily různě velké kalužiny. Na pobřeží se nacházel i minigolf, který jsme si chodili zahrát.

Tímto směrem najdete i plážovou restauraci s přírodním bazénem Beach Club Hotel Villa Cortes, ve které si můžete během večeře či popíjení drinků zaplavat.

Ještě více se nám líbila procházka po pobřeží směrem ke Costa Adeje. Nádherné písčité pláže, výhledy na útesy i s gejzírem a naprosto skvostná Playa del Duque.

Výlety autobusem

Santa Cruz de Tenerife
La Laguna
Puerto de Santiago
Los Gigantes

První výlet jsme zahájili ze zastávky Costa Adeje za naším apartmánem a vydali jsme se na sever ostrova autobusem 110. Koupili jsme si celodenní jízdenku za 10 EUR na osobu. Za hodinu už jsme vystupovali v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife. Hned z nádraží jsme uviděli místní skvost: budovu s koncertní síní Auditorium.

Pod nádražím jsme ale naskočili dál na tramvaj a vystoupili v historickém městečku La Laguna, kde jsme se naobědvali a prošli si jeho malebné prázdné centrum. Bylo zde výrazně chladněji, než na jihu ostrova. Mějte tedy v batohu připravené teplejší oblečení.

Pak už nás čekala prohlídka hlavního města směrem k přístavu a zpět k Auditoriu. Měla jsem pro děti připravené překvapení. Vedle Auditoria byly venkovní bazény s krásným výhledem. Bohužel až na cestě k branám jsme zjistili, že i ty jsou zavřené. Plni zážitků jsme se tedy nechali odvést autobusem zpět domů.

Náš další výlet jsme odstartovali z nedaleké zastávky Ocean park. Autobusem číslo 477 za cca EUR 6 za osobu jsme dojeli do městečka Puerto de Santiago a pěšky se vydali po pobřeží do Los Gigantes. Jsem za tuto procházku opravdu vděčná. Autobus sice jel dále až do Los Gigantes, ale výhledy po cestě byly naprosto okouzlující a procházka rozhodně stála za to.

V Los Gigantes jsme se chtěli vykoupat na místní pláži Playa de los Guios. Ulička vedoucí k pláži nás okouzlila, z pláže jsme ale po deseti minutách odcházeli. Ve vodě byly větší kameny a přes ně a větší vlny se velmi špatně vcházelo do vody. Navíc s malými dětmi…

Voda byla navíc špinavá. Ochotný plavčík se do síťky snažil pochytat alespoň větší odpadky. Spousta drobných odpadků ale plavala všude kolem nás, což na ostrově určitě není obvyklé. Voda v oceánu je krásně čistá. Vydali jsme se tedy do nedalekého přírodního bazénu Piscina Natural Acantilado De Los Gigantes.

Plavání v něm byl pro nás životní zážitek. Přes jeho okraje se občas vyhouply divoké vlny, které rozhýbaly jinak klidnou hladinu bazénu. V rozích bazénu jsme zahlédli kraby. Voda byla příjemná a všude kolem byly skály, které děti celé odpoledne prozkoumávaly.

Kam příště?

A o co jsme díky restrikcím přišli? 

Kousek od nás se nacházel proslulý Siam Park a Aqualand. Pokud by byly otevřené, určitě by jejich návštěva stála za zvážení. Poněkud dál, ve městě Puerto de la Cruz, se nachází Loro Park. Vstupné do Loro Parku je vyšší, návštěva však dle vyprávění místních stojí za to. 

Formality před odletem domů

3 dny předem: objednat se v nemocnici na test
20 hodin před odletem: podstoupit test v nemocnici
15 hodin před odletem: vyplnit formulář pro návrat do ČR
a stáhnout si výsledky testů do telefonu
Po návratu do ČR: objednat se na PCR test

Dva týdny plné pohody utekly jako voda. Pár dní před odletem jsme zašli do protější nemocnice a objednali se na antigenní testy den před odletem. Platili jsme až před provedením testů, jejichž cena je 45 EUR za osobu. My jsme na faktuře měli slevu a platili pouze 30 EUR za osobu.

V pondělí, kdy jsme testy absolvovali, bylo zrovna objednáno minimum lidí. Testují se zde většinou turisté a tak je obsazenost termínů závislá na odletu letadel. Určitě se tedy doporučuji raději objednat předem. Během hodiny nám z nemocnice poslali výsledky testů na mobil i e-mail. Certifikáty v angličtině a španělštině jsme si stáhli do telefonu.

Check-in pro cestu zpět jsme měla připravený z domu a v místním knihkupectví jsme si ještě vytiskli stručný formulář pro tranzit Rakouskem.
Večer před odletem jsme vyplnili stručný formulář pro návrat do ČR. Ráno už stačilo naskočit na autobus 111 zpět na letiště.

Doma nás pak čekal další PCR test u Hola Biolabs, tentokrát jsme vyzkoušeli jejich DRIVE IN pobočku na jihu Brna, kterou máme nejblíž. Za pár hodin jsme měli výsledky, které jsme pak e-mailem odeslali na Krajskou hygienickou stanici.

Závěrem

I když v období našeho pobytu platila na ostrově Tenerife přísná opatření, na dovolené jsme si neuvěřitelně odpočinuli. I přes všechna opatření a zavřené parky to byla jedna z našich nejpohodovějších dovolených.

Velmi nás překvapilo, jak je ostrov krásný a rozmanitý a kolik je toho na něm k vidění. Pevně věřím, že to nebyla naše poslední návštěva Kanárských ostrovů a doufám, že některou z příštích zim strávíme na dalším z ostrovů alespoň pár týdnů a vydáme se například loďkou pozorovat delfíny v oceánu.

A kdo ví, třeba zavítáme i zpět na Tenerife a navštívíme některý ze zdejších zábavních parků.

Pokud Vás článek zaujal a také se toužíte vydat v blízké době na Kanárské ostrovy, mrkněte na můj článek ohledně organizace naší cesty. Věřím, že Vám v plánování pomůže.