Kam v zimě s dětmi k moři? Kanárské ostrovy jsme si s dětmi zamilovali. Jako třetí v pořadí jsme navštívili Fuerteventuru: Kanárský ostrov, na kterém si můžete užívat 150 km pláží, celoročně stabilní klima a teplotu svěžího oceánu kolem 20 stupňů. Pokud přemýšlíte, kam v zimě k moři, Kanárské ostrovy a jejich příjemná atmosféra jsou jasnou volbou. Navíc Vás čeká pouhých 5 hodin letu.

Fuerteventura je oproti Tenerife a Gran Canarii klidnější, méně navštěvovanější a méně zelená. Naše zkušenost s pobytem na ostrově Fuerteventura s dětmi je popsaná v tomto článku.

Organizace cesty

Nejlevnější letenky jsem jako obvykle našla z Vídně od společnosti Ryanair. I se dvěma malými zavazadly vyšly na 10 000,- Kč pro čtyřčlennou rodinu.

Ubytovali jsme se přes Booking.com v apartmánu s bazénem, kuchyní a pračkou, pěšky asi 10 minut procházkou od pláže kolem dětského hřiště.

Pojištění jsme si vyřídili přes ERV a rozhodně jsme nešetřili. Připojistili jsme si i storno cesty a další možné komplikace, které nám přišly relevantní v dnešní době (jako například nesplnění podmínek pro vstup do letadla).

Pokud tápete v tom, jak si dovolenou zorganizovat sami bez cestovky, podrobný návod naleznete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky. 

Jak probíhala cesta na Fuerteventuru?

Odlet na Fuerteventuru byl před 6 hodinou ráno. V půl druhé ráno jsme se tedy vydali autem na letiště.

Kde parkovat ve Vídni na letišti? Panda Parken je pro nás volbou číslo jedna. Tentokrát jsme však museli zvolit jinou alternativu, protože jejich parkoviště bylo již obsazené. Kvůli pohodlí a dlouhému letu jsme zvolili nejlevnější variantu přímo na letišti: Parkoviště C. Necelých 11 dní stání nás ve slevě vyšlo na 113 EUR.

V budoucnu plánujeme vyzkoušet Parktiger, ze kterého musíte kousek vlakem, cena je však bezkonkurenční: 5,99 EUR na den.

Na letišti ve Vídni byly povinné roušky, někteří je však nenosili. V letadle už je měl málokdo. Před nástupem do letadla jsme ke kontrole předkládali pouze letenky.

Na letišti na ostrově nás kontrola odmávla, namátkově pár lidem změřili teplotu.

A jak se dostat z letiště na ubytování? Původně jsme do Caleta de Fuste chtěli jet autobusem číslo 3. Přímo před východem však stála spousta taxíků a tak jsme za pár minut a 12 EUR dojeli pohodlně taxíkem přímo na pláž. Autobus byl na ostrově snad jediným místem, kde bylo nutné mít roušku. U dětí se neřešila ani zde. 

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste je malý, čistý a útulný rezort oblíbený u britských turistů. Najdete zde obchůdky, restaurace a kavárny. Nesmí chybět čisté písečné pláže s pozvolným vstupem do vody. Pláže jsou v závětří a chráněné proti vlnám. Ideální pro rodiny s dětmi.

Kulturní dění se odehrává u přístavu, kde si můžete zahrát minigolf v příjemném prostředí, zaplavat s lachtanem, zajezdit na loďkách nebo vodním skůtru a užít si hodinu ve vodním parku. 

Cena za minigolf je 6,50 EUR za osobu a děti do 5 let mají vstup zdarma. Doporučuji si zajít zahrát až ve večerních hodinách, abyste nehráli na přímém slunci. Na hru máte hodinu času, kterou však nikdo neměřil a zkusit můžete dvě různě obtížné trasy.

Vstup do vodního parku je za 12 EUR za hodinu a je vhodný spíše pro větší děti, řekla bych od šesti let. 

Puerto del Rosario

Do hlavního města se z Caleta de Fuste dostanete pohodlně autobusem číslo 3, který odjíždí každých 30 minut. Lístek si koupíte u řidiče, platí se hotově nebo předplacenou kartou. Řidič akceptuje pouze menší bankovky. Cesta vede přes letiště, trvá asi 20 minut a cena za osobu a jednu cestu je do 2 EUR. 

Ve městě je několik autobusových zastávek a většina lidí vystupuje u obchodního centra. My jsme však vystoupili až na konečné zastávce, kdy autobus zajel do budovy, ve které můžete přestoupit na jiné linky autobusů. Název zastávky je Estacion Guaguas de Puerto.

Odtud jsme se vydali pěšky do historického centra kolem kostela Our Lady of the Rosary Church nahoru přes malby na silnici k dětskému hřišti a pak zpět až na pláž Playa Chica. Je to malá, ale velmi čistá městská písečná pláž, na které jsme nepotkali mnoho lidí. Voda byla nádherně blankytná a na pláži najdete i WC.

Hned za pláží je zrmzlinárna s rychlým občerstvením. Za rohem najdete velký supermarket v obchodním centru Las Rotondas, ve kterém připravují i čerstvé sushi a vaří čínské nudle se zeleninou a masem nebo s mořskými plody.

U pláže můžete obdivovat i 9 metrů dlouhou kostru velryby Bryde, která zahynula v roce 2006 přirozeným způsobem.

Na druhé straně pláže najdete historické hradby. Autobus zpět do Caleta de Fuste Vám odjíždí hned za obchodním centrem.

Hlavní město je velmi útulné, čisté, nepřelidněné a projdete ho i s dětmi během chvíle a bez větší námahy. 

Salinas del Carmen

Výlet do Salinas del Carmen jsme podnikli pěšky. Promenáda nás vedla kolem nádherného pobřeží přes mini duny a ostrůvek s kouzelnou restaurací, ve které jsme si dali oběd. Jídlo nebylo moc dobré a ceny byly vyšší, určitě se zde však na tomto kouzelném místě zastavte alespoň na pití. Pivo se podává ve vychlazené sklenici a káva i limonády nám chutnaly. Naproti ostrůvku na pevnině najdete placený dětský park a vedle něj dětské hřiště zdarma, hned za nimi je obchodní centrum a další velký supermarket. A kde se na dovolené levně najíst? I v tomto supermarketu nakoupíte teplá jídla za skvělé ceny s sebou na pláž. Malé grilované kuře vyšlo na 5 EUR a obří porce paelly s mořskými plody na 6 EUR. 

Promenáda po pár metrech končí a vydáváme se přes polní cestu až do Salinas dle Carmen. U solin se nachází další kostra velryby a muzeum soli. Velryba měřila 19,5 metrů a zemřela hlady v roce 2000, protože se jí kolem tlamy omotala lana a nemohla jíst. 

Pár metrů dál od pobřeží najdete opuštěnou pláž, na které si můžete odpočinout a schladit nohy. Autobus zpět domů Vám jede přímo za muzeem.

 

Závěrem

Hledáte místo, kam byste s dětmi mohli v zimě uniknout před špatným počasím? Pokud máte rádi klid a méně turistů, Fuerteventura je pro Vás ideální destinací. Caleta de Fuste je letovisko kousek od letiště, kde najdete veškeré zázemí, užijete si krásné čisté pláže a snadno podniknete i pár nenáročných a zajímavých výletů s malými dětmi. 

A na kolik nás dovolená bez cestovky vyšla? 10 dní a 11 nocí přibližně na 55 000,- Kč. Za letenky jsme zaplatili 10 tisíc korun, za apartmán s bazénem, pračkou a kuchyní asi 15 tisíc korun, pojištění a parkování ve Vídni vyšlo asi na 6 tisíc korun a zbytek je útrata za restaurace, potraviny v supermarketech, zmrzliny a kávičky, vstupné a jízdné včetně taxíku na letiště.

Krok po kroku je celý postup rezervace dovolené bez cestovky popsaný v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky