Moc dobře vím, jak těžké je rozhodnout se cestovat s miminkem. Sama jsem si tímto rozhodováním prošla. Těch obav, co se mi tehdy honilo hlavou. Co všechno by se mohlo stát…

Dnes vím, že každá obava bývá opodstatněná a je potřeba se před cestou na vše dobře připravit. Pokud je však cestování neodmyslitelnou součástí Vašeho života, určitě nezůstávejte doma. 

Moje touha cestovat tedy byla silnější než strach. A tak jsme v září roku 2014 naložili zavazadla a desetiměsíční dceru do zeleného Fiatu Punto bez klimatizace a vyrazili na pláž.

Pokud i Vy toužíte s malým dítětem vyrazit k moři bez cestovky a potřebujete podrobný návod jak na to, sepsala jsem ho právě pro Vás v eBooku S dětmi na pláž bez cestovky. 

Jak jsme vybrali destinaci?

Vzdálenost autem.

Ubytování s kuchyní a bazény přímo u pláže.

Možnost zajímavých výletů loďkou.

Organizačně to byla asi naše nejméně náročná dovolená, pro první cestu s miminkem tedy ideální. Pojďme si celé to plánování projít krok po kroku.

Na mapě jsme vybírali z těch nejbližších destinací v Itálii a vybrali vesničku Cavallino. Cesta trvala pouze 7 hodin čistého času jízdy z Brna. Jeli jsme přes Rakousko, které má kolem dálnice spoustu odpočívadel a benzinových pump spolu s ukazateli, za kolik kilometrů můžete čekat další.

Vyrazili jsme až po sezoně. Určitě doporučuji. Naše batole se alespoň nemotalo mezi spoustou turistů a my jsme mohli méně dohlížet a více relaxovat. O pár měsíců mi také kamarádka doporučila jezdit k moři autem přes noc, děti tak cestu prospí. A vyhnete se kolonám.

Důvody, proč jsme vybrali Cavallino, byly dva:

1. Přímo na pobřeží této malebné vesničky, jen pár kroků od pláže, byla spousta apartmánů za rozumné ceny. Vybrali jsme si ten, který měl i bazén, hned za ním začínala písečná pláž a na ní byla i kavárna s naprosto úžasnou kávou. Kvalitu kávy jsme samozřejmě z fotek odhadnout nemohli, bylo to ale příjemné překvapení.

Na apartmánu s kuchyní jsem trvala. Dcera v šesti měsících začala jíst a tak jsem chtěla mít možnost jí připravit zdravé jídlo. V lednici jsme pak měli vždy spoustu ovoce a zdravých potravin. Záviset na restauracích či na hotelové stravě se nezdál být dobrý nápad.

2. Kousek od Cavallina bylo přístavní městečko, ze kterého vyrážely loďky přímo do Benátek a na ostrovy Murano a Burano. Cestu do Benátek jsme neplánovali, ale kdyby to náhodou šlo… Já velká města miluji.

Co určitě zabalit?

Dostatek specifické kosmetiky a plenek pro dítě.

Příkrmy, umělé mléko.

Teplé oblečení pro dítě.

Základní lékárničku.

V blízkosti Cavallina byl samozřejmě velký supermarket s obrovským výběrem všeho, na co si vzpomenete. Přesto doporučuji zabalit vše, co Vaše dítě potřebuje, především:

a. Oblíbenou značku plenek a jakoukoli specifickou kosmetiku, které dítě používá. Včetně vhodného opalovacího krému.

Nám plenky samozřejmě během pobytu došly. Vůbec nechápu, jak jsem balila. Ocitla jsem se tedy naprosto ztracená v oddělení supermarketu a nedokázala si vybrat z italské nabídky plenek. Všechny byly navíc poměrně drahé. Ty, co jsem nakonec vybrala, po rozbalení i podivně zapáchaly. Tedy oproti našim eko plenkám z DM.

b. Pár skleniček oblíbených příkrmů, ať je můžete popřípadě zabalit na výlet či na pláž, pokud nebudete mít zrovna navařeno. To stejné se týká i umělého mléka, pokud ho potřebujete. Je lepší mít dostatek toho ověřeného z domu…

c. Určitě doporučuji i dostatek teplého oblečení pro dítě. Pokud by se ochladilo, není nic horšího, než když vám dojde pro dítě čisté teplé oblečení.

d. Základní lékárničku, tu balíme vždy. 

Výlet do Benátek

Výlety časově laďte s režimem dítěte.

Celý den pečlivě naplánovujte.

Musím přiznat, že hned po prvním dni stráveném na pláži nás dva pobyt začal trošku nudit. Dcera byla spokojená, měla zrovna období lezení po čtyřech a na prázdné pláži měla úžasný rozběh. Na nás dva to ale byla až moc klidná dovolená. Rozhodli jsme se tedy vyrazit do Benátek.

Cestu s miminkem jsme opravdu pečlivě naplánovali. Vyhledali jsme si parkoviště u přístavu, abychom přesně věděli, kde auto necháme. Dohledali jsme si odjezdy lodí tam i zpět. Po zaparkování jsme tedy naskočili přímo na loď a vypluli do Benátek. Žádné čekání, děti to nerady. Vše jsme navíc časově sladili i se spánkem dcery.

Cestu loďkou trávila lezením po čtyřech po lavičce a po stole, u kterého jsme seděli. Po doplutí měla čas spánku. Usnula tedy v golfkách, které jsme vezli s sebou a my jsme měli čas se v klidu porozhlédnout po městě.

No a Benátky samotné? Nádhera. Jsem opravdu ráda, že jsme vyrazili. Vlastně jsme se do Benátek vydali během našeho pobytu ještě jednou a tentokrát bylo vše ještě snadnější.

Ze stejného místa odplouvaly i lodě na ostrovy Murano a Burano. Ty jsme nenavštívili. Přiznám se, že nás Benátky okouzlily natolik, že jsme si je chtěli ještě pořádně projít na dalším výletě. Třeba se tyto ostrovy vyrazíte prozkoumat na svých cestách právě Vy.

Závěrem

Nikdy bych nevěřila, že se s takto malým špuntem podívám do Benátek. Navíc výlet byl jen možnost, nikoli nutnost, která by nás stresovala. S ubytováním v Cavallinu jsme se mohli v Benátkách doslova otočit a dopřát dceři zbytek dne klid na vesnické pláži, kde její lezení po čtyřech nikomu nepřekáželo.

Nečekejte, až Vaše dítě vyroste. S pečlivým naplánováním zvládnete vše levou zadní a navíc své dítě naučíte objevovat svět spolu s Vámi. Pamatujte, že vždy bude nějaký důvod, proč nikam nejezdit.

Pokud máte obavy ze samotné organizace dovolené bez cestovky autem či letadlem, podrobný návod jak na to najdete v eBooku S dětmi na pláž bez cestovky. 

Jak naplánovat první cestu s miminkem k moři?

  1. Cestujte mimo sezonu. Jezděte přes noc.
  2. Pokud chcete dítěti připravovat svoje zdravé jídlo, ubytujte se na apartmánu s kuchyní.
  3. Volte ubytování blízko pláže a na místě, kde budete mít vše pěkně po ruce.
  4. Vyberte destinaci, která je dobře dojezdná a kde se budete moci přizpůsobit tempu dítěte a jeho potřebám.
  5. Mějte připravený i program, který bude bavit Vás.
  6. Nezapomeňte přibalit raději vše, co Vaše dítě potřebuje. Včetně základní lékárničky.
  7. Mějte neustále na paměti, že jde o Vaši první cestu s miminkem, na které se toho jistě mnoho naučíte. Ne vždy se vše povede. Házejte nevydařené chvíle za hlavu a dovolenou si užívejte.