Santorini je proslulá líbánková destinace a musím potvrdit, že dětem je ostrov tak nějak nepřizpůsobený. Těžko hledáte dětské hřiště a když už no najdete, je buď staré a zchátralé nebo to znamená najít jednu plastovou prolézačku postavenou někde na betonu.

Nestihli jste tento skvostný ostrov navštívit ještě bez dětí? Nevadí, my také ne. A přesto jsme si ho neskutečně užili i s nimi. 

Ráda s Vámi budu sdílet naše zkušenosti a pár tipů, jak si zorganizujete rodinnou dovolenou na tomto okouzlujícím ostrově. A pokud jste úplní cestovatelští začátečníci a toužíte se vydat do Santorini bez cestovky, pomůže Vám v tom krok za krokem můj eBook S dětmi na pláž bez cestovky. Letenky od Ryanair z Vídně během září a října vycházejí pro čtyři osoby často kolem 10 000,- Kč a ubytování s bazénem na jihu ostrova na týden si zarezervujete taktéž od 10 000,- Kč.

Náš podzimní výlet na Santorini

Na ostrov Santorini jsme vyrazili na podzim, v půlce října roku 2018. Dětem bylo v té době pět a dva a půl roku. Moře už bylo chladnější, ale stále ještě vyhřáté z léta. Koupat jsme se tedy přes odpolední sluníčko mohli. Místní obyvatelé už se těšili na svůj odpočinek po sezóně, počítali tržby a k dětem byli přeci jen přívětivější.

Po ostrově se můžete snadno pohybovat autobusovými linkami, kterými projedete celý ostrov během hodiny. Kočárek je při každé cestě potřeba složit a odevzdat jednomu z řidičů, ten je pak uloží na určené místo. Pokud plánujete využít autobusové dopravy na ostrově, doporučuji vyrazit s lehkým a skladným golfovým kočárkem.

Jelikož všechny krásné pláže byly na jihu ostrova a město Oia, kvůli kterému jsem chtěla Santorini navštívit, bylo na severu ostrova, rozhodli jsme se ubytovat v hlavním městě Fira. Fira je situována uprostřed ostrova, kousek od letiště a vyjíždějí z ní autobusy kamkoli potřebujete. V autobuse je člověk, který za jízdy prodává jízdenky. Platit lze pouze hotově.

Pokud chcete ostrov procestovat MHD, ubytujte se ve městě Fira, odkud odjíždějí autobusové linky do všech částí ostrova.

Pláže vhodné pro děti

Na jih ostrova jsme vyráželi pravidelně. Doporučuji Vám dojet autobusem na pláž s černým sopečným pískem (Perivolos) a pěšky dojít až na pláž s černými sopečnými kamínky (Perissa neboli Black Sand Beach). Do cíle můžete dojít přímo po písku na pobřeží. Pokud máte kočárek, dá se jet po asfaltce, která celé pobřeží lemuje. Po cestě narazíte na několik pěkných barů a kaváren a na dětské hřiště přímo na pláži.

Black Sand Beach je naprosto dechberoucí místo. Nad pláží z lehkých sopečných kamenů se tyčí skalnatý kopec, pobřeží lemují restaurace a za nimi vykukuje modrá kopule typická pro ostrov Santorini. Právě v oblasti těchto pláží najdete to nejlevnější ubytování na ostrově. Všichni ostatní totiž míří do města Oia. S dětmi je však mnohem lepší si do města udělat pouze výlet nebo dva.

Z pláží si určitě nenechte ujít Kamari Beach. Je na ní nespočet restaurací, golfové centrum vhodné i pro děti a především vám letadla přistávají téměř nad hlavou. Moje děti letadla milují, měly tedy neskutečnou radost, když je viděly takto zblízka.

Užívejte si nádherných pláží na jihu ostrova. Pro děti je vhodná Perissa, Perivolos a Kamari Beach. 

Oia a proslulý západ slunce nad Santorini

Hlavní město Oia, které je proslulé svým jedinečným výhledem na západ slunce, si rozhodně nenechte ujít. S dětmi tam určitě doporučuji navštívit restauraci Lioyerma Lounge Cafe Pool Bar. Restaurace bývá prázdná a můžete se zde koupat v bazénu s výhledem přímo na moře. Raději upozorním, že jídlo je zde příšerné. Dejte si raději jen kávu, pivo nebo zmrzlinu, ať si nepokazíte dojem z tohoto nádherného místa.

Nezapomeňte, že návštěva měst s dětmi bývá náročná a tady se budete moci na chvíli všichni uvolnit a děti vyřádit v bazénu. Nabalte tedy na výlet plavky, ručníky a případně i pomůcky na plavání.

Dokonce i v půli října se v pozdějších odpoledních hodinách začínalo město Oia nepříjemně plnit turisty. S dětmi tedy nedoporučuji na západ slunce v tomto městě čekat, ale raději se přesunout do města Fira a západ slunce si užít tam.

Západ slunce na útesech města Fira, které jsou lemované nádhernými bary a restauracemi, má rozhodně své kouzlo. Musím říct, že zážitek mi připadal srovnatelný, jako západ slunce ve městě Oia, který znám z fotek na internetu. Zde si ho ale i s dětmi vychutnáte v klidu například u sklenky vína a se zmrzlinou v ruce.

Proslulý západ slunce si s dětmi vychutnejte v klidu ve městě Fira. 

Tipy na cestu aneb jak si užít ostrov Santorini s dětmi

Vyjeďte raději mimo hlavní sezonu, tedy před nebo po propuknutí letních dovolených.

Pokud potřebujete kočárek, vezměte lehké skládací golfky.

Volte apartmán s kuchyní nebo alespoň s lednicí a bazénem. Ubytujte se ve městě Fira, které má cenově dostupnější ubytování (ve srovnání s městem Oia) a jezdí z něj všechny spoje. Pokud si půjčujete auto, ubytujte se u pláži Perissa a Perivolos, kde je ubytování na ostrově nejlevnější a prostředí vhodné pro pobyt s dětmi.

Program přizpůsobte tempu a potřebám dětí. Doporučuji pláže Kamari, Perissa a Perivolos. Ve městě Oia restauraci s bazénem Lioyerma Lounge Cafe Pool Bar.

Oia, Santorini

Závěrem:

Zatímco bez dětí bychom krosili ostrov na čtyřkolce, užívali si útesů White Sand Beach a Red Sand Beach, vyčkali na západ slunce ve měste Oia a loďkou bychom se nejspíš vydali koupat do sopečného kráteru, jsem ráda, že jsme cestu na ostrov neodkládali. První kolo poznávání máme za sebou a těšíme se na příště.

Toužíte se vydat v našich stopách, ale nevíte, jak si zařídit dovolenou za poloviční cenu – tedy bez cestovky? Krok za krokem to zvládneme spolu! Stáhněte si můj eBOOK S dětmi na pláž bez cestovky a hurá do toho.