Je Santorini vhodná destinace pro děti?!?

Nestihli jste tento skvostný ostrov navštívit ještě bez dětí? Nevadí, my také ne. A přesto jsme si ho neskutečně užili i s nimi.

Ráda s Vámi budu sdílet naše zkušenosti a pár tipů, jak si zorganizujete rodinnou dovolenou na tomto okouzlujícím ostrově.

Santorini je proslulá líbánková destinace a musím potvrdit, že dětem je ostrov tak nějak nepřizpůsobený. Těžko hledáte dětské hřiště a když už no najdete, je buď staré a schátralé nebo to znamená najít jednu plastovou prolézačku postavenou někde na betonu.

Uličky ve městech Fira a Oia jsou úzké a plné turistů. Neposedné batole se tam tedy může tak trošku motat. Stejně tak může překážet i kočárek, který je občas nutné zvednout a poponést přes schody a jiné překážky.

Ani tak ale nemusíte čekat, až vaše děti odrostou. Pokud toužíte tento malebný ostrov prozkoumat, klidně se na něj vydejte i s dětmi, stačí dodržet pár pravidel. A pokud jste úplní cestovatelští začátečníci a toužíte se vydat do Santorini bez cestovky, pomůže Vám v tom krok za krokem můj eBook S dětmi na pláž bez cestovky.

Náš podzimní výlet na Santorini

Na ostrov Santorini jsme vyrazili na podzim, v půlce října roku 2018. Dětem bylo v té době pět a dva a půl roku. Moře už bylo chladnější, ale stále ještě vyhřáté z léta. Koupat jsme se tedy přes odpolední sluníčko mohli. Místní obyvatelé už se těšili na svůj odpočinek po sezóně, počítali tržby a k dětem byli přeci jen přívětivější.

Po ostrově jsme se pohybovali autobusovými linkami, kterými projedete snad celý ostrov během hodiny. Při každé cestě byly autobusy dost plné, pravidelné linky někdy tak tak pobraly všechny turisty. Golfový kočárek jsme museli pokaždé složit a odevzdat jednomu z řidičů, ten je pak uložil na určené místo.

Jelikož všechny krásné pláže byly na jihu ostrova a město Oia, kvůli kterému jsem chtěla Santorini navštívit, bylo na severu ostrova, rozhodli jsme se ubytovat v hlavním městě Fira. Fira je situována uprostřed ostrova, kousek od letiště a vyjíždějí z ní autobusy kamkoli potřebujete.

Pokud chcete ostrov procestovat MHD, ubytujte se ve městě Fira, odkud odjíždějí autobusové linky do všech částí ostrova.

Pláže vhodné pro děti

Na jih ostrova jsme vyráželi pravidelně. Doporučuji dojet autobusem na pláž s černým sopečným pískem (Perivolos) a pěšky dojít až na pláž s černými sopečnými kamínky (Perissa neboli Black Sand Beach). Do cíle můžete dojít přímo po písku na pobřeží. Pokud máte kočárek, dá se jet po asfaltce, která celé pobřeží lemuje. Po cestě narazíte na několik pěkných barů a kaváren a na dětské hřiště přímo na pláži.

Black Sand Beach je naprosto dechberoucí místo. Nad pláží z lehkých sopečných kamenů se tyčí skalnatý kopec, pobřeží lemují restaurace a za nimi vykukuje modrá kopule typická pro ostrov Santorini.

Z pláží si určitě nenechte ujít Kamari Beach. Je na ní nespočet restaurací, golfové centrum vhodné i pro děti a především vám letadla přistávají téměř nad hlavou. Moje děti letadla milují, měly tedy neskutečnou radost, když je viděly takto zblízka.

Užívejte si nádherných pláží na jihu ostrova. Pro děti je vhodná Perissa, Perivolos a Kamari Beach. 

Oia a proslulý západ slunce nad Santorini

Nenechali jsme si ujít ani hlavní město Oia, které je proslulé svým západem slunce. S dětmi tam určitě doporučuji navštívit restauraci Lioyerma Lounge Cafe Pool Bar. Restaurace bývá prázdná a můžete se zde koupat v bazénu s výhledem přímo na moře. Raději upozorním, že jídlo je zde příšerné. Dejte si raději kávu, pivo a zmrzlinu, ať si nepokazíte dojem z tohoto nádherného místa.

Nezapomeňte, že návštěva měst s dětmi bývá náročná a tady se budete moci na chvíli všichni uvolnit a děti vyřádit v bazénu. Nabalte tedy na výlet plavky, ručníky a rukávky.

Dokonce i v půli října se v pozdějších odpoledních hodinách začínalo město Oia nepříjemně plnit turisty. S dětmi jsme se tedy raději vydali zpět do města Fira. Ukázalo se to být jako dobrý nápad, jelikož už v tuto dobu jsme měli problém dostat se do autobusu zpět domů. Mám obavu, že pokud bychom čekali na západ slunce, dostali bychom se domů jen velmi těžko, možná taxíkem.

Západ slunce jsme nakonec pozorovali na útesech města Fira, které jsou lemované nádhernými bary a restauracemi, ze kterých můžete západ pozorovat. Vy třeba se sklenkou vína a děti se zmrzlinou. Musím říct, že zážitek mi připadal srovnatelný, jako západ slunce ve městě Oia, který znám z fotek na internetu.

Proslulý západ slunce si s dětmi vychutnejte v klidu ve městě Fira. 

Tipy na cestu aneb jak si užít ostrov Santorini s dětmi

Vyjeďte raději mimo hlavní sezonu, tedy před nebo po propuknutí letních dovolených.

Pokud potřebujete kočárek, vezměte lehké skládací golfky.

Volte apartmán s lednicí a s bazénem. Ubytujte se ve městě Fira, které má cenově dostupnější ubytování (ve srovnání s městem Oia) a jezdí z něj všechny spoje.

Program přizpůsobte tempu a potřebám dětí. Doporučuji pláže Kamari, Perissa a Perivolos. Ve městě Oia restauraci s bazénem Lioyerma Lounge Cafe Pool Bar.

Oia, Santorini

Závěrem:

Zatímco bez dětí bychom krosili ostrov na čtyřkolce, užívali si útesů White Sand Beach a Red Sand Beach, vyčkali na západ slunce ve měste Oia a loďkou bychom se nejspíš vydali koupat do sopečného kráteru, jsem ráda, že jsme cestu na ostrov neodkládali. První kolo poznávání máme za sebou a těšíme se na příště.

Toužíte se vydat v našich stopách, ale nevíte, jak si zařídit dovolenou za poloviční cenu – tedy bez cestovky? Krok za krokem to zvládneme spolu! Stáhněte si můj eBOOK S dětmi na pláž bez cestovky a hurá do toho. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.