Evropa už Vás nebaví a exotiky se tak trošku bojíte? Chcete si užít s dětmi dovolenou za pěkné peníze? Agádír v africkém Maroku je pro rodiny s dětmi ideální volbou. Pouhé 4 hodiny letu a ocitnete se v tomto africkém ráji. Z Vídně můžete letět od podzimu do jara s Ryanairem již od cca 2 000,- Kč za zpáteční letenku pro jednu osobu. Návod na to, jak si letenku u společnosti Ryanair zakoupit krok za krokem tak, aby cena nevystoupala na dvojnásob, najdete na mém HeroHeroCeny ubytování i jídla jsou v Agádíru více než příznivé. Za týden v nádherném apartmánu s kuchyní, pračkou, dvěma terasami, dvěma ložnicemi s velmi pohodlnými postelemi a výhledem na sdílený bazén jsme zaplatili za týden asi 16 000,- Kč. Odkaz na ubytování najdete na mém HeroHero.

V oblasti najdete i cenově výhodnější ubytování, my jsme se do apartmánu naprosto zamilovali a tak jsme se rozhodli za ubytování připlatit. Navíc za velmi bohatou snídani ve vedlejší hotelové restauraci Dominium Cafe jsme utratili kolem 400,- Kč za celou rodinu (včetně kávy, marockého čaje, čerstvých džusů, vajíček, palačinek, ovoce, čerstvého pečiva, domácího jogurtu) a další jídlo jsme zvládli sníst až večer.

Trocha historie a teorie

V roce 1960 bylo původní město Agádír srovnáno se zemí zemětřesením a nová výstavba byla vybudována v evropském stylu. Pobřeží Agádíru a jeho okolí patří turistům. Setkali jsme se zde s vlídným jednáním a dress code je uvolněný, i když se nacházíte v muslimské zemi. My jsme se snažili chodit spíše zahaleněji a s respektem k místní kultuře.

Vodu z kohoutku zde nepijte. I když Vám spousta lidí řekne, že ji pít můžete, již v letadle nás pár, který Agádír navštěvuje pravidelně, před pitím vody varoval z vlastní zkušenosti. Po příletu jsme menší zásobu pitné vody v PET lahvích měli připravenou od majitele ubytování na apartmánu, později jsme ji dokupovali v blízkém obchůdku. V restauracích jsme balenou vodu dostávali často zdarma k menu.

Platit můžete téměř všude kartou nebo v hotovosti v EURech nebo v marockých dirhamech. Platba v místní měně je pro Vás výhodnější. My jsme si hotovost vyměnili již na letišti a to ve směnárně těsně před východem z letiště. Ta měla výrazně výhodnější kurz než směnárna kousek od výdeje zavazadel.

V ČR marockou měnu neseženete. Její vyvážení ve větším množství je zakázané. Hotově jsme platili především v taxíku. Cesta z letiště na ubytování v Agádíru vyjde na 200 dirhamů nebo 20 EUR. Cesta taxíkem v rámci města na 5 EUR. Kartou v taxíku platit nešlo.

Nefoťte policii, vojáky a jejich objekty. V Maroku je to zakázáno.

Nepijte alkohol na veřejnosti. Koupit si alkohol v Agádíru je trošku oříšek, v některých turistických restauracích budou mít pivo či víno v nabídce.

Co ochutnat?

Rozhodně si nenechte ujít již zmíněná marocká snídaňová menu. Oceníte v nich nejen čerstvě vymačkaný džus. Většinou si můžete vybrat i z několika variant přípravy vajec, doporučuji vejce s hovězím (eggs with beef neboli khlea), která jsou často připravována v typické marocké nádobě na vaření zvané tajine. Součástí menu bývá krom džusu i káva nebo marocký čaj. Doporučuji číšníka poprosit, aby Vám čaj připravil. Je to opravdu zajímavá podívaná, kdy čaj z konvičky z výšky několikrát nalévá do sklenice a pak zpět do konvičky. Součástí menu bývají i různé placky či palačinky, čerstvé ovoce, sýr a šunka, domácí granola v jogurtu nebo mléko a cereálie. Často nám tedy pro celou rodinu stačila pouze dvě menu pro dospělé a například ještě přiobjednaná horká čokoláda pro děti. Cena menu se pohybovala kolem 70 dirhamů, tedy 150,- Kč.

Z hlavních jídel ochutnejte tajine. Jde o jídlo připravované v hliněné nádobě s poklopem ve tvaru kužele. Můžete si vybrat z několika variant včetně vegetariánské. Velmi dobrá a zajímavá je kombinace hovězího masa se švestkami a mandlemi.

Další specialitou je sole fish, tedy růžová ryba připravená na několik variant, my jsme si ji dali opět na mandlích.

Kam vyrazit?

1. Medina

Nenechte si s dětmi ujít přímo pohádkovou Medinu. Pouze v této části města si vychutnáte atmosféru jeho původní architektury ještě před tím, než bylo zničeno zemětřesením.

V areálu Mediny najdete i restauraci. Jídlo je spíše průměrné, atmosféra restaurace Vám však vše vynahradí. Přímo pod restaurací je dětské hřiště ve stínu stromů, od některých stolů na zahrádce je na hřiště pěkně vidět. 

V areálu najdete i zahradu s pávy a několik obchůdků se suvenýry. 

2. Hradby na kopci Oufella

Na kopci tyčícím se nad Agadírem najdete historický klenot Agádíru: starobylou pevnost, ze které je nádherný pohled na město, nekonečnou pláž a blízký přístav. Tyto staré městské hradby byly stejně jako celé město v roce 1960 srovnány se zemí zemětřesením a poté nově vybudovány. Na kopci uvidíte nápis Bůh, země, král. V noci je nápis nasvícený a je krásně viditelný právě z promenády a pláže lemující Agádír.

Na kopec se můžete vydat pěšky, taxíkem nebo nově vybudovanou lanovkou. Vzhledem k ostrému slunci po většinu roku Vám cestu pěšky s dětmi nedoporučuji, pokud tedy nebudete mít štěstí na zataženou oblohu a chladnější počasí.

My jsme vyrazili právě lanovkou a užili jsme si výhledy na okolí. Připlatit si můžete VIP kabinu, do které se vejdou pouze 4 lidé a dostanete malé občerstvení. Cena byla kolem 800 dirhamů. Za obyčejný lístek pojedete podobnou klimatizovanou kabinou pro 8 osob, děti do 3 let zdarma, děti do 10 let za 60 dirhamů a dospělí za 80 dirhamů. Cena je za jednu cestu.

3. Pláž Agádír

V Agádíru se nachází krásná dlouhá písečná pláž, u které najdete i restaurace. Pláž lemuje oceán a během celého našeho pobytu na ní byla černá vlajka kvůli divokým vlnám. Pokud se toužíte v oceánu vykoupat, zajděte se podívat na konec pláže ke kopci Oufella. Právě pod ním bývá oceán klidnější. Vždy se řiďte vlajkami, které ukazují, zda se koupat v jednotlivých částech pláže můžete či ne. Na pláži najdete i plavčíky. 

Pokud Agádír navštívíte, rozhodně doporučuji ubytování s bazénem. Pokud se v oceánu nebude dát koupat, užijete si koupání v bazénu. My jsme byli v Agádíru v první půlce března a voda v bazénech i v oceánu už pomalu na koupání byla.

4. Tržiště Souk El Had

K obřímu tržišti Souk El Had se opět můžete vydat taxíkem, my jsme však zvolili dobrodružnější cestu pěšky. Chtěli jsme zažít opravdové Maroko. K tržnici se dostanete asi za 30 minut chůze od Královského paláce. Pokud půjdete pěšky městem, doporučuji se spíše zahalit a dávat si pozor na věci.

Chodníky jsou zde většinou pouze vyznačené obrubníkem, vysypané hlínou a štěrkem, kolem cesty se potulují psi a na silnici krom aut a motorek uvidíte i vyhublé koně s vlečkou, kteří se snaží zvládnout tempo na vozovce. Potulné kočky a psi raději nehlaďte. 

Již po cestě na tržnici se nás ujal místní občan s tím, že nás doprovodí až k tržišti, na které sám míří. Zavedl nás do obchůdku své rodiny, kde nás čekalo představení prodejny a ochutnávka marockého čaje. Poté se nám samozřejmě snažil majitel prodat různé krémy, oleje, dekorativní kosmetiku atp. za neskutečně vysoké ceny. Na tržnici je potřeba důrazně smlouvat. Vedle již zmiňované kosmetiky zde najdete vše, na co si vzpomenete: ovoce, zeleninu, oříšky, koření, čaje, tradiční pochutiny, oblečení, elektroniku… 

5. Zábavní parky

Pokud jste milovníky zábavních parků a zoo, v Agádíru budete mít široký výběr toho, co můžete navštívit. 

Ve městě naleznete například Croco Park, ve kterém můžete obdivovat přes 300 krokodýlů, dále zde najdete zahradu Jardin de Olhao s berberskou architekturou. Za městem můžete navštívit představení delfínů.

Krom lanovky na kopec Oufella zde společnost Danialand nedávno otevřela i Aquapark.

 

Závěrem

Pokud toužíte prožít zimní dovolenou ve slunečném počasí za skvělou cenu, Agádír v Maroku je skvělou volbou. Nízké ceny, spousta vyžití a pouhé 4 hodiny letu z Vídně a jste v cíli. 

Po cestě zpět domů se vydejte na letiště s dostatečným předstihem. I když nebudete mít nic k odbavení, je potřeba si vystát frontu u odbavovací přepážky a mít vytisknuté palubní vstupenky. Na ně dostanete razítko, bez kterého Vás dále nepustí. V Agádíru také velmi pečlivě kontrolují rozměry a váhu zavazadel a to i těch, které nebudete odbavovat. Pokud si nevíte rady s nákupem letenek či organizací dovolené, přesný postup naleznete v eBooku Jak si zarezervovat letenky u společnosti Ryanair a S dětmi na pláž bez cestovky.