Už Vás nebaví ta dlouhá zima? Co kdyby jste se s dětmi vydali za teplem a užili si sluníčka a písečných pláží na Gran Canarii?

Na tomto ostrově panuje velmi uvolněná a příjemná atmosféra, má dobré zázemí pro rodiny s dětmi a teploty v lednu se pohybují kolem 22 stupňů, my jsme však zažili i dny s 26 stupni. 

A jak je to s koupáním v lednu? Oceán je svěží a má kolem 20 stupňů. Některá ubytování však nabízí vyhřívané bazény. Ty najdete i v Beach Clubech (venkovních barech s bazény) na některých plážích. Gran Canaria s dětmi je v zimě jasnou volbou.

Něco málo o organizaci naší cesty

Letenky jsem kupovala jako obvykle z Vídně od společnosti Ryanair. I se dvěma malými zavazadly vyšly na 16 000,- Kč pro čtyřčlennou rodinu.

Ubytovali jsme se přes AirBnb ve skvostném apartmánu s nádhernou zahradou a dvěma bazény pár metrů od pláže. Ubytování naleznete ZDE

Tápete v tom, jak si dovolenou zorganizovat sami bez cestovky, jak si vyhledat a zajistit letenky, ubytování a cestovní pojištění včetně storna cesty? Podrobný návod naleznete v mém eBooku S dětmi na pláž bez cestovky a nebo se přidejte do komunity na Herohero, kde najdete podrobné video návody a itinerář nejen ke Gran Canarii v rámci nízkého měsíčního členského poplatku. Odběr můžete kdykoli zrušit.

Jak probíhala cesta na ostrov?

 

Na letiště jsme vyrazili 1.1.2022 chvíli po půlnoci. Všude vládl klid. Zaparkovali jsme ve Vídni u Panda Parken kousek od letiště a jejich vozem se pak dostali přímo před letištní halu. Místo na parkovišti Panda Parken je nutno rezervovat předem ZDE. Na letišti jsme předložili pouze letenky a vydali se do naší vytoužené destinace. Cesta trvala 5 hodin a před námi bylo 15 nádherných dní.

Po opuštění letiště se před námi objevily palmy a nad hlavou nám svítilo slunce. Autobusem jsme se vydali do Maspalomas k pláži Veril. Tam na nás čekala majitelka apartmánu spolu s manželem a předala nám klíče. Dovolená mohla začít 🙂

 

Duny v Maspalomas

První dny jsme si užívali okolí. Procházeli jsme se po plážích a na první výlet pak vyrazili do blízkých dun v Maspalomas. Duny se rozkládají na 400 hektarech půdy a roku 1994 byly vyhlášeny unikátní přírodní rezervací. Vstup na duny je zdarma a my jsme je prošli dvakrát. 

Poprvé jsme se vydali pěšky z pláže Veril po promenádě až k hotelu RIU a od něj přímo přes duny k pobřeží. Byl to velmi nelehký terén, chození v písku z kopce do kopce. Každopádně děti si výlet velmi užívaly a skákaly z dun a pak se na ně snažily vyškrábat. Duny dosahují výšky až 10 metrů a fouká na nich silný vítr, do očí se Vám tedy může dostat spousta písku. Doporučuji děti vybavit slunečními brýlemi a kloboučky proti slunci. 

Další den jsme dojeli autobusem až na konec dun k majáku. Maják El Faro měří 56 metrů a v provozu je již od 1. února 1890. Jeho okolí je opravdu kouzelné. Nachází se zde laguna lemující kraj dun a pořádají se odtud i výlety přes duny na velbloudech. Jízda na velbloudovi stojí 12 EUR na osobu. Nám bylo zvířat líto, tak jsme šli po svých a obdivovali je z dálky. Tentokrát jsme šli po vyznačené trase z kůlů. Vedla po rovině a tak jsme se dostali k hotelu RIU bez výrazné námahy. Promenádou jsme došli až domů k pláži Veril.

Navštivte duny v Maspalomas.

Nenechte si ujít maják El Faro a lagunu v jeho blízkosti.

Duny můžete projít kudykoli, nejschůdnější je trasa vyznačená kůli vedoucí od majáku k hotelu RIU.

Puerto de Mogán

Tento okouzlující přístav byl cílem našeho dalšího výletu. Přezdívá se mu malé Benátky nebo kanárské Benátky“. Uvidíte zde spoustu barevně lemovaných domů ve stylu kanárské vesnice, úzké uličky porostlé barevnými keři a květinami a útulný přístav plný plachetnic. V Puertu de Mogán je i krásná písečná pláž s veškerým zázemím a hlavně v závětří.

Jediný problém je zde s parkováním a to především v pátky, kdy se pořádá trh. 

Puerto de Mogán neboli malé Benátky / kanárské Benátky

Přístav v kanárském stylu s domečky s barevným lemováním, které jsou obrostlé květinami.

Navštivte zdejší písečnou pláž v závětří s pozvolným vstupem do vody a bez vln.

Las Palmas de Gran Canaria

Samozřejmě si nemůžete nechat ujít hlavní město tohoto ostrova. Vyražte autobusem, který zastavuje i u historické čtvrti Vegueta, z níž na konci 15. století vzniklo město Las Palmas. Můžete zde obdivovat náměstí Plaza de Santa Ana zdobené historickými budovami: La Casa de Colón, katedrála Santa Ana a radnice. 

Podél přístavu dojdete pěšky až k proslulé pláži Las Canteras. Pláž je obklopená kopci a budovou Auditoria. Nachází se v závětří a je lemovaná velkým množstvím restaurací a kaváren. Poblíž pláže se nachází i Elder Museum of Science and Technology (vědecké muzeum) a akvárium Poema del Mar Aquarium.

Procházkou městem narazíte na velké množství dětských hřišť, na kterých se děti jistě velmi rády zabaví a vy si třeba odpočinete u šálku kávy z občerstvení u hřiště či blízké kavárny. 

Nenechte si ujít historickou čtvrť Vegueta v hlavním městě Las Palmas.

Navštivte zdejší pláž Las Canteras.

Užijte si dětská hřiště a zdejší muzea.

Puerto Rico a Amadores

Náš poslední výlet směřoval do přístavního města Puerto Rico. Do města jsme přijeli taxíkem a pěšky se vydali kolem hřiště Angry Birds a Beach Clubu s vyhřívanými bazény až na pláž. Na druhé straně pláže uvidíte modré kovové schody a po nich dojdete k promenádě vedoucí po útesech až na proslulou pláž karibského typu Amadores. Promenáda je dlouhá jeden kilometr a nabízí nádherné pohledy na oceán a okolní útesy. V půli cesty narazíte na bar ve skále, kde se můžete občerstvit. Po cestě jsme viděli několik ještěrek, které se schovávali ve štěrbinách útesů nebo v trávě.

Pláž Amadores je opravdovým klenotem. Stejně jako pláž v Puerto Ricu se nachází i ona v závětří. Nádherný bílý písek zvýrazňuje průzračnou vodu v oceánu a její růžové okraje. Pláž byla uměle vytvořena roku 2005 a voda v oceánu je zde naprosto bez vln, ideální pro malé děti. Na této pláži najdete veškeré zázemí pro Váš celodenní pobyt. 

Vydejte se po promenádě ze města Puerto Rico na pláž Amadores.

Užijte si zdejší bílý písek, vodu bez vln, restaurace a vodní atrakci.

Závěrem

Pokud se chcete v lednu nebo kdykoli během zimy s dětmi vrátit se do jarně letního počasí, Gran Canaria je rozhodně úžasnou možností. Velmi přátelská atmosféra na ostrově, šum palem do kterých fouká vítr a nádherná vůně oceánu Vám zaručí úžasný odpočinek. Na Gran Canarii si navíc s dětmi užijete spoustu písečných pláží s pozvolným vstupem do oceánu. A to vše je vzdálené jen 5 hodin letu :-). Tak neváhejte a pokud si cestu nezvládnete prozatím zařídit sami, ráda Vás přivítám v on-line kurzu S dětmi na pláž bez cestovky, díky kterému to zaručeně zvládnete. I pokud nemluvíte anglicky.